TSMC 2024 İçin ABD’de 5 Yeni Fabrika Açmayı Planlıyor

Google News Abone Ol

Öğrenilen bilgilere göre çip kıtlığı devam ederken TSMC 2024 için ciddi planlar yapıyor. Buna göre, firma 2024’te ABD’de 5 yeni fabrika açmayı planlıyor.

Gelen bilgilere göre TSMC Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona bölgesine beş yeni fabrika planlıyor. Böylece üç yıl sonra firma ABD’de üç yıl sonra 6 fabrikaya sahip olacak. TSMC geçtiğimiz yıl yaptığı duyuruda ABD’de bir fabrika açacağını duyurmuştu. Hatırlatmak gerekirse bu firma üretiminin ciddi kısmını Tayvan’da gerçekleştiriyor.

Açıklanan fabrikanın inşaatı ABD hükümeti, Arizona eyaleti ve şirket tarafından ortaklaşa finanse edilecek. Bu amaçla TSMC Kuzey Amerika için yeni bir şirket oluşturdu. Şimdi ise ortaya çıkan söylentiler firmanın Arizona için planlarının çok daha büyük olduğu şeklinde. Geçtiğimiz Mart ayında da firmanın hedefinin Arizona’da toplam altı fabrikaya sahip olmak olduğu bilgisi ortaya çıkmıştı. O dönem bu iddialar çok fazla ciddiye alınamamasının sebebi ise henüz ilk fabrikanın dahi açılmamış olmasıydı.

Bu sefer iddialar ciddi kaynaklardan olan Reuters’ten geliyor. Ortaya çıkan raporda TSMC’nin genişleme planları devam eden çip kıtlığı sebebiyle ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu kıtlık sebebiyle ABD hükümetinin ülkenin dış bağımlılığını azaltmak istemesi ve bu amaçla tedariği hızlandırmak için firmalara destek vermesi bu yatırımda önemli bir yer tutuyor.

TSMC 3nm Plus

TSMC 2024 planını açıklamak için her şeyin hazır olmasını bekliyor

Gelen bilgiler, TSMC’nin planını hayata geçirmek için ilk olarak arazi yatırımı yapmayı beklediğini söylüyor. Firma, bu planını duyurmadan önce istediği arazi genişlemesini tamamlamak amacında. Bu durum şirketin ABD yatırımlarının başladığı ilk günden bu yana bu altı fabrikayı planladığını da gösteriyor. Ne var ki arazi genişlemesinin sağlanamaması ihtimaline karşın bu bilgiyi saklamak en doğrusu gibi duruyor.

Reuters henüz bu beş fabrikanın kapasitelerinin ve yatırım miktarının belli olmadığını bildiriyor. Bu yüzden TSMC’nin ABD’deki planlarını tam olarak bilmek mümkün değil. Eğer arazi genişlemesi sağlanırsa resmi duyurular ile bu bilgileri öğreneceğiz.

Bu açıklamaların kısa sürede tamamlanmasını bekleyemeyiz. Hem ABD hükümeti hem de firma anlaşma öncesinde planlamaları hala sürdürüyor olmalı. Hatta anlaşmaların gecikmesi halinde üç yıllık planın hayata geçmesini beklemek bile güç bir hale gelecektir. Ürün fiyatlarını ve tedariğini ciddi anlamda etkileyecek bu gelişmeleri sizlere bildirmeyi sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> Tim Cook Uyardı: Müşteriler Apple Ürünlerini Bulamayabilir!

>> Fiyat performans serisine bir yenisi daha ekleniyor: İşte Redmi Note 10S!


CEVAP VER