Sosyal Medya Düzenlemesi Kabul Edildi: Artısıyla Eksisiyle İşte Bütün Detaylar!

Sosyal Medya Düzenlemesi Kabul Edildi: Artısıyla Eksisiyle İşte Bütün Detaylar!

hangi uygulama ne kadar veri
Google News Abone Ol

Türkiye’de büyük bir tartışma konusu olan sosyal medya düzenlemesi kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla kabul edilen bu düzenleme, Türkiye’den günlük erişimin 1 milyondan fazla olduğu yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarını içeriyor. Peki bu düzenlemenin içerisinde neler var? Hadi gelin tüm detaylara birlikte göz atalım.

Hükümet oyları ile kabul edilen kanunla, ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’a’ ‘sosyal ağ sağlayıcı’ diye yeni bir tabir eklendi. Böylece tüm sosyal medya organları bu işin içerisinde yer almaya başladı. Ancak yeni düzenleme henüz merak konusu olmaya devam ediyor. Hükümet tarafından ifade edildiğine göre bu düzenleme özellikle birkaç düzenleme için yapılıyor.

Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi: Kişisel haklara yapılan müdahaleler

Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre bu yeni sosyal medya düzenlemesi öncelikle kişisel hakları koruyacak. Sosyal medya üzerinden kişisel haklara bir müdahale olduğunda; İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’u devreye girecek. Hatırlayacağınız üzere siyasette aktif bazı isimlerin eşlerine ağır hakaretler edilmişti. Bu ve buna benzer konularda müdahale sağlanacak. Fakat müdahale konusunda hiçbir sınır ifade edilmedi. Alınan kararlarda, Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından hangi arama motorlarına bildirim yapılacağı bile belirtildi.

sosyal medya düzenlemesi

Sosyal medya platformları temsilci bulunduracak

Anılan bu yeni karar ile birlikte BTK  ağ sağlayıcılara bildirimde bulunarak onların temsilci bulundurmaları gerektiğini söyleyecek. 30 gün içerisinde sosyal ağ sağlayıcıları temsilci bulundurmazsa 10 milyon lira idari para cezası kesilecek.  Ayrıca 30 milyon lira daha idari para cezası kesilme hakkı bulunuyor.

Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi: İnternet bant genişliği ile yapılan değişiklik

Bu kurallara uymayanlar; BTK Başkanı tarafından Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam vermesi yasaklanacak. Bu durum sosyal ağ sağlayıcının gelirlerinde önemli etki yaratabilir. Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi ve böylece BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğini yüzde 50 oranında azaltabilecek. Bu durum BTK’nın gücünü büyük ölçüde arttıracak.

BTK’ya 48 Saat içinde cevap zorunluluğu

‘içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi’ ile ‘özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesini’ gerektirecek içerikler hızlı bir şekilde sosyal ağ sağlayıcıya iletilecek. Böylece hemen müdahale edilmesi sağlanacak. Sosyal ağ düzenlemesi kabul edildi ve henüz ne getireceği tam olarak bilinmiyor. Sizce sosyal mecralar ile ilgili yapılan düzenlemeler ne tür sonuçlar getirecek? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti. Peki firmanın sorumlu olduğu ürünleri satın alanlar ne yapacak?

>> 2020’de veri ihlali tavan yaptı! İşte araştırma sonuçları!


CEVAP VER