Xiaomi MIUI 12 ile Birlikte Back Tap Özelliği Ekledi. Peki, Apple’ın iOS...

Xiaomi MIUI 12 ile Birlikte Back Tap Özelliği Ekledi. Peki, Apple’ın iOS 14 ve Google’ın Pixel telefonlarında bulunan bu özellik ne işe yarıyor?

Google News Abone Ol

Xiaomi MIUI 12 arayüz güncellemesini geçtiğimiz günlerde yayınladı ve Xiaomi tarafından verilen destekleyen telefonlar için yayınlanıyor. Şimdiye kadar bazı Xiaomi telefonlar bu güncellemeyi aldı bazıları ise beklemede. 

Peki, Xiaomi MIUI 12 arayüzünü telefonunuza yüklemek için ne yapmanız gerekiyor? Güncellemeyi Xiaomi telefonuna yüklemek isteyen kullanıcılar Ayarlar > Telefon hakkında > sistem güncelleme bölümüne giderek telefonları için güncelleme yayınlanıp yayınlanmadığını öğrenebilir ve yayınlandı ise yükleme işlemini gerçekleştirebilir. Eğer güncelleme yayımlanmadıysa bir süre daha beklemeniz gerekiyor.

Gelelim bu haberimizin konusuna. MIUI 12 yeni arayüz ile birçok değişikliği de beraberinde getiriyor. Fakat şimdiye kadar APple’ın iOS 14 ile sunduğu ve Google’ın Pİxel telefonlar ile kullanıcılara denettirdiği bir özellik olan “Back Tap” özelliği şimdi MIUI12 ile birlikte Xiaomi kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Xiaomi MIUI 12 ile Gelen Back Tap Özelliği Nedir?

Back Tap ilk olarak Google’ın Pixel telefonlarının arkasında başlattığı gizemli bir çift dokunma hareketi olarak görüldü. Görünüşe göre, kullanıcı cihazın arkasına iki kez hafifçe vurduysa, Android 11 ile Kamera, Google Asistan, müzik çalma ve duraklatma ve çok daha fazlasını başlatabilir. Bu hareketin kodu geçtiğimiz dönemde geliştirildi ve artık ekran görüntüsü almak ve son uygulamalara genel bakışı açmak gibi daha fazla işlem yapılması da mümkün oluyor.Xiaomi MIUI 12

Öncelikle Google’ın bu özellik üzerinde çalıştığını tespit edebilmemize rağmen, iOS 14 bu özelliği uygulamayı başardı. Apple aslında Google’ı uygulama ve kullanıma sunma konusunda yendi. Bu özellik kullanıcıların çeşitli işlemleri başlatmak için telefonun arkasına iki ve üç kez hafifçe vurmasına izin veriyor. Görünüşe göre xda-developers tarafından Xiaomi MIUI 12 arayüzünde tespit edilen koda göre firma da benzer bir şey üzerinde çalışıyor.

XDA Kıdemli Üyesi tipster kacskrz , Xiaomi’nin cihazın arkasındaki bu özellik üzerinde çalıştığını gösteren en son MIUI 12 beta sürümlerinde kodu tespit etti. Bu özellik iki dokunma veya üç dokunma ile çalışabilecek. Her iki farklı eyleme de farklı işlemler atanabilecek. Xiaomi MIUI 12 içindeki kod, özelliğin aktif geliştirme aşamasında olduğunu gösteriyor. Kacskrz, yeni özelliğin ayarlarını da belirlemeyi başardı, ancak bunlar henüz Xiaomi Redmi Note 7’de çalışmadı. Muhtemelen Xiaomi önümüzdeki günlerde bir güncelleme ile bu özelliği aktif hale getirecek.

İlgili Haberler

>> Xiaomi MIUI 12 güncelleme takvimi: Şu ana kadar güncellemeyi alan Redmi, Mi, Poco cihazları


CEVAP VER