Türkiye Sosyal Medya Platformlarına 10 Milyon Lira Ceza Kesti

Sosyal medya doğruları söylüyor
Google News Abone Ol

Bu sabah sosyal medya platformlarına 10 milyon lira ceza haberi ile uyandık. Bu platformlara tanınan süre 2 Kasım’da sona eriyordu.

Türkiye’de 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip sosyal medya kuruluşları için yeni bir yasal düzenleme yapılmıştı. Bu yasal düzenlemeye göre; sosyal medya siteleri Türkiye içerisinde faaliyetlerine devam etmek istiyorlarsa yasal temsilci barındırmak zorundaydı. Şimdi ise hem hükümet hem de sosyal medya şirketleri rest çekti.

Normal şartlarda iki gün önce sosyal medya platformlarının yasal temsilci ataması gerekiyordu. Bunu sadece VK yaptı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, sosyal medya kuruluşlarına 10’ar milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.

Sosyal medya platformlarına 10 milyon lira cezası uygulandı

Yapılan son yeni bildirim ile; facebook, instagram, twitter, periscope, youtube ve tiktok gibi platformlara 10 milyon lira tutarında ceza verildiği söylendi. Yasal düzenlemeye uyulmaması halinde cezalar katlanarak verilmeye devam edilecek.

sosyal medya platformlarına 10 milyon

  • Sosyal medya kuruluşlarına 10 milyon lira para cezasından hemen sonra 30 günlük bir süre daha verilecek.
  • 30 gün sonra ise bu defa ceza 30 milyon TL’ye çıkacak. Böylece cezalar katlanarak artmış olacak.
  • İkinci para cezasından sonra 30 gün içerisinde istenilenler yapılmazsa bu defa da reklam yasağı getirilecek.
  • Sonrasında internet bant genişliği yüzde 50 oranında daraltılacak.
  • Son olarak temsilci atamayanlara ise yüzde 90 internet bant genişliği daraltması yapılacak.

Sosyal medya platformlarına 10 milyon lira ceza uygulaması, yukarıdaki aşamalardan da göreceğiniz gibi yavaş yavaş artırılacak. Şu anda bu yasakların ilk aşaması tamamlandı. Şimdi ise 30 gün içerisinde temsilci atanması beklenecek. Hemen ardından diğer maddeler devreye girecek.

Bu kısıtlamalar, sosyal medya platformlarının temsilci ataması ile kaldırılacak. Ayrıca verilen cezaların yarısı ödenecek. Ancak temsilci atamamaları halinde çok sert tedbirler ile karşı karşıya kalacaklar. Sosyal medya platformlarına verilen ceza aslında çok etki etmez. Ancak onlara göre Türkiye, kendi özgürlüklerini kısıtlamak istiyor. Sizce sosyal medya platformlarına verilen cezalar doğru mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> En etkili şekilde Twitter kullanma yöntemleri açıklandı!

>> Hızlı ve Öfkeli 11, Serinin Son Filmi Olabilir: İşte Tüm Detaylar! (Video)


CEVAP VER