Sosyal Medya Hırsızlığı Gündeme Bomba Gibi Düştü: Dikkatli Olun!

Yeni dolandırıcılık yöntemi

Sosyal medya hırsızlığı denilince muhtemelen aklınıza başka birisinin hesabını çalmak gelmiştir. Ancak bu seferki olay çok daha farklı. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Dolandırıcılık faaliyetleri bugüne kadar çok farklı şekillerde yapıldı. Kimileri tanımadığı numarayı aradı ve kendisini Emniyet Müdürü olarak tanıttı. Böylece karşı tarafı suçlayarak ondan para kazandı. Bazıları ise yalancı e-posta ya da mesajlar göndererek karşı tarafı tıklama tuzağına düşürdü. Ancak şimdi anlatacağımız hikaye bunlardan çok daha farklı.

Öncelikle şu önemli soruyu sormak gerekiyor. Sosyal medya üzerinden yeni tanıştığınız birisine arabanızı ve kredi kartınızı verir misiniz? Muhtemelen bu soruya çok ciddi bir kesim “hayır vermem” yanıtıyla karşılık verecektir. Kırklareli’de oturan bir vatandaş ne yazık ki hayır diyemedi.

Sosyal medya hırsızlığı otomobilinin ve kredi kartının çalınmasına neden oldu

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Çiftlikköy’de meydana gelen bir olay herkesi şaşkınlığa uğrattı. Mağdur olan U.Ö, kısa bir süre önce arkadaş ortamında B.B ile tanıştı. Hemen ardından birbirlerini sosyal medya üzerinden buldular.

Sosyal medya hırsızlığı

Muhtemelen arkadaş ortamında tanışmış olmanın verdiği rahatlık ile otomobil kullanarak ilçede gezdiler. Mağdur olan U.Ö karşı tarafın aracını istemesi üzerine kıramadı ve arabasını verdi. Hatta kredi kartını bile istediler. Mağdur olan bu kişi yine karşı tarafı kıramadı ve kredi kartını da verdi. Sosyal medya hırsızlığı böylece başlamış oldu.

Konuşmalar sosyal medya üzerinden yapıldı

Henüz B.B isimli şahsın telefon numarasını bile bilmeyen mağdur, aracının sosyal medya üzerinden istedi. Ancak bu listeyi karşı taraf kabul etmedi. Böylece arabasının çalınmış olduğunu anladı. Kendisine aracını teslim etmesi için 30 bin TL şart koşuldu. Yani kendisine ait olan aracı tekrardan geri alabilmek için 30 bin TL vermesi gerekiyordu.

Tüm bunlara ek olarak kredi kartının da gitmiş olması zararın boyutunu arttırdı. Muhtemelen mağdur olan kişinin kredi kartı şifresi biliniyordu. Tüm bunlar üzerine mağdur olan adam jandarmayı aradı ve otomobilinin İstanbul’da olduğu ortaya çıktı. Peki siz olsaydınız sosyal medya üzerinden tanıştığınız birisine aracınızı ve kredi kartınızı verir miydiniz?

İlgili Haberler:

>> Parola Yöneticisi Kullanmak Güvenlidir! İşte Sebepleri:

>> Sony, 2021 yılının ‘State of Play’ etkinliğinin tarihinin açıkladı