Türkiye Deprem Görmeye Devam Edecek Mi? Bilim İnsanları Açıkladı!

Türkiye deprem görmeye devam
Google News Abone Ol

Yapılan son açıklamalar ile birlikte Türkiye deprem görmeye devam edecek mi soruları iyice güçlendi. Her yıl deprem kuşağında yaşadığımızı bir kez daha hatırladığımız şu günlerde gelin detaylara yakından bakalım.

Ne yazık ki Türkiye depremler konusunda oldukça şanssız. Dünyanın en aktif deprem alanlarından bir tanesinde yer alan ülke, depremlerden başını kaldıramıyor. En son yaşanan Elazığ ve İzmir depremleri tüm vatandaşları derinden sarstı. Bilim insanları her ne kadar olumlu yorum yapmak isteseler bile yine de ortaya çıkan kanıtlar buna izin vermiyor.

Jeofizik Profesörü Dr Ahmet Ercan tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, yer altında son derece kuvvetli manyetik alanlar var. Özellikle Türkiye gibi bu tür fay hattı birleşim noktalarında manyetik alanlar çok daha güçlü. Bu durum sürekli olarak depremlerin meydana gelmesi ile sonuçlanıyor.

Türkiye deprem görmeye devam eder mi?

Kayseri ve Sivas gibi şehirlerde ortaya çıkan depremler değerlendirildiğinde son yılların kötü geçeceği görülüyor. 2021-2022 ve 2023 yılları ile ilgili ortaya atılan yorumlar ne yazık ki olumlu değil. Jeofizik profesörü yaptığı açıklamalarda depremin çok daha sık hale geleceğini söyledi. Bu depremlerin daha çok Ege denizi’nde yoğunlaşması bekleniyor.

Türkiye deprem görmeye devam
Bugüne kadar yaklaşık olarak 7 tane büyük deprem olduğu yapılan açıklamalarda vurgulandı. Ayrıca önümüzdeki yıllarda da depremlerin yine aynı şekilde büyük hasarlarla devam edeceği ifade ediliyor. 2021 yılında henüz çok büyük bir deprem ortaya çıkmasa bile yine de beklentiler olacağı yönünde. Türkiye deprem görmeye devam ederken aynı zamanda ağır hasarlar yaşayacak.

İstanbul depremi bekleniyor mu?

Birçok uzman genellikle İstanbul’da çok büyük bir deprem yaşanacağını düşünüyor. Fakat herkes bu depremlerin yaşanacağı yıl ile ilgili yakın tarihler vermekten çekinmiyor. Ancak yeni açıklama yapan Jeofizik Profesörü Ahmet Ercan, yakın bir zaman içerisinde İstanbul depremi beklemediğini söyledi.

Yapılan genel açıklamalar her ne kadar tedirgin edici olsa bile yine de dikkatli davranmak gerekiyor. Peki siz bu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> İzmir Depremi Konulu TikTok Videosu Büyük Tepki Topladı

>> Japonya Deprem Felaketlerini Önlemede Nasıl Başarılı Oldu? Japon Bilim İnsanları Açıkladı


CEVAP VER