Sporun beyinle ilişkisi ortaya çıktı: Bilim insanları önemli açıklamalar yaptı

Günlük ideal adım sayısı

Sporun beyinle ilişkisi en çok merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Elbette sadece spor antrenörleri bunu merak etmiyor. Hadi gelin bilim insanları tarafından konu ile ilgili hangi açıklamaların yapıldığına birlikte bakalım.

Spor yapmak vücuda önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Elbette bunu sadece kas olarak düşünmemek lazım. Aynı şekilde daha fit bir görünüm sağlanabiliyor. Hem kilolu olanlar hem de zayıf kişiler spor konusuna büyük önem verebiliyor. Özellikle pandemi süreci ile birlikte parklarda daha fazla kişinin koşmaya başladığını görmüşsünüzdür.

Harvard Üniversitesinde Klinik Psikiyatri Profesörleri tarafından yapılan bir çalışma büyük ses getirmeyi başardı. Bu çalışma tamamen egzersiz yapan kişiler üzerinde denendi. Klinik Psikiyatri Profesörü John Ratey, bu egzersizlerin bilişsel kısma destek verdiğini söylüyor.

Sporun beyinle ilişkisi tahmin edilenden fazla

Wayne State Üniversitesinden Arash Javanbakht tarafından yapılan açıklamalar yine benzer bir etki yarattı. Beyinde yaşanan gelişmelerin egzersiz ile birlikte çok daha fazla artış gösterdiği ifade edilebilir. Beyin türevli nörotrofik faktör egzersiz ile birlikte üst seviyelere çıkıyor.

Sporun beyinle ilişkisi

Nörotrofik faktör sayesinde nöron ve beyin hücreleri üreten molekül sayısı artış gösteriyor. Ayrıca nöron bağlarının daha güçlü hale geldiği ifade edildi. Egzersizler ile birlikte bağışıklık sisteminin daha verimli çalıştığı da ortaya çıktı. Bazen vücutta istenmeyen iltihaplanma problemleri yaşanabiliyor.

Egzersizlerin etkisi araştırılmaya devam ediliyor

Bilim insanları tarafından egzersizlerin ne tür etkiler yarattığı araştırılıyor. Her araştırma ile birlikte farklı bir detay ortaya çıkıyor. Dopamin ve endorfin artışları daha önceden kanıtlanmıştı. Şimdi ise beyinde nöron bağlarının daha fazla güçlendiği ortaya çıktı. Bilim insanları konuyla ilgili araştırmalarını devam ettiriyor.

Her ne kadar sporun vücuda önemli bir etkisi olduğu bilinse bile yine de bilim insanları ölçülü olmayı öneriyor. Dünya vücut geliştirme şampiyonalarına katılmayacaksanız günlük 20 dakikalık egzersiz bile yeterli olacaktır. Peki sizce egzersizlerin gerçekten de bu kadar büyük bir etkisi olabilir mi? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Marmara Denizi Müsilaj Sorunu Bilim İnsanları Tarafından Bitirilebilir: Büyük Bir Çalışma Başlatılacak

>> Büyük bir meteor Dünya’ya doğru hızla yaklaşıyor: NASA önemli bir açıklama yaptı