AMD Sürücü Desteğini Keseceği Ekran Kartlarını Açıkladı

Hangi AMD ekran kartları sürücü desteğini kaybediyor?

AMD ekran kartları için beklenmedik bir sürücü açıklaması geldi. Özetle DLSS desteğini getiren sürücü bazı kartların da sonu anlamına geliyor. Desteğin kesildiği kartlar ise haberimizde…

Ekran kartı firması AMD, yeni sürücü güncellemesini duyurdu. Haberini de yaptığımız gibi bu sürücü için en önemli gelişme FidelityFX Super Resolution’ın gelmesi. Bununla birlikte beklenenden çok daha fazla kartın bu yeni özelliği kullanacağını da öğrendik. Ancak hala bazı kartlar için de soru işaretleri oluşmuştu. Radeon R9 Fury, Nano ve 300 serileri için kullanıcılar bu özelliğin gelip gelmeyeceğini merak ediyordu. Ne var ki gelen haber hiç iyi olmadı.

Söz konusu modeller için AMD “eski destek modeli” ismindeki bir kategori açtı. Bu da kartların ilk olarak bu yeni özellikleri edinmese bile sürücü almaya devam edeceği algısı doğurdu. Lakin buradaki “destek” ifadesi kartların destekleneceği anlamına gelmiyor. Açıklamada bu kartlar için şu ifade yer alıyor:

“Bu grafik ürünlerini desteklemek için yeni sürücü sürümleri planlanmıyor.”

Bu açıklama basitçe bu kartların artık yeni oyunlara optimize olamayacakları anlamına geliyor. Kısa süre önce Nvidia’nın bazı kartlarına yaptığı gibi AMD de bu kartların üzerinde artık çalışmayacak. Eğer bu kartlarla ilgili gelecekte sürücü sorunları da gerçekleşirse destek alma şansınız olmayacak.

Hangi AMD ekran kartları sürücü desteğini kaybediyor?

Firmaların sürücü geliştirme ekiplerinin odakları sınırlı. AMD her sene birçok yeni kartı piyasaya sürerken bir yandan eski kartların da desteğine son vermek zorunda. Lakin ekran kartı bulmanın çok zor bir hal aldığı şu zamanda bunun ne kadar iyi bir karar olduğundan emin olmak güç. Sözün kısası artık AMD’nin yeni sürücüler hazırlamayacağı ekran kartları ise şunlar:

  • R9 Fury
  • R9 Nano
  • 300 serisi R9, R7 ve R5
  • 200 serisi R9, R7 ve R5
  • HD8500 ve HD 8900 serileri

Üstelik sadece masaüstü ekran kartları için desteğin sonuna gelmedik APU grafik çekirdekleri de destek sürecinin sonuna geldi. APU tarafında M400 ve M300 serileri artık güncel sürücü almayacak. Nvidia tarafında da Kepler mimarili ekran kartları son güncellemelerini 31 Ağustos’ta alacaklar.

Diğer haberler:

>> Epic Oyun Hilesi Karşısında Savaş Başlattı: Geliştiricilere Ücretsiz!

>> Samsung Galaxy Chromebook Go Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu