Starlink projesinin beta kayıtları başladı

Starlink İran'daki eylemlere

Starlink projesinin beta kayıt programı başladı. Uzaydan internet hizmeti sunacak olan proje ise tüketicilerde büyük bir merak uyandırıyor. İşte detaylar.

SpaceX’in uzaydan internet hizmeti sunma projesi için ilk beta programını açıkladı. Starlink’in resmi internet sitesi üzerinden başlayan beta programı için hatta bir forum açıldı. Beta programına kayıt için sadece e-posta adresi ve servis adresi konumunu yazarak katılma talebini gönderebiliyorsunuz. Starlink, sizin olduğunuz bölgede hizmet vermeye başladığında size bir e-posta göndererek bilgilendiriyor.

Elon Musk, Starlink için şubat ya da mart ayında Avrupa’da son aşamaya ulaşabileceğini duyurmuştu. Elon Musk‘ın uzaydan internet erişimi için verdiği sözler oldukça büyüktü. Ancak halen uzaya gönderilen uydular ve kurulan yer istasyonları olduğu için tam kapasitede ve verimli bir şekilde çalışması mümkün değil.

Şu an için 50 MB/s ile 150 MB/s arasındaki veri hızı, ABD ve Avrupa’daki birçok  internet kullanıcısını için pek de yeterli değil. Bu nedenle Better Than Nothing Beta yani Hiç Yoktan İyidir Betası olarak geçiyor. Fakat ülkemizdeki internet hizmeti olan tüketiciler için pek hayli iyi duruyor. Türkiye’deki 2020 Aralık ayı kablolu internet hız ortalaması 28,89 MB/s. Ne yazık ki tam verimli bir şekilde çalışmayan Starlink‘in internet hızı ülkemizin 2 katı durumunda.

Starlink

Aynı zamanda uzaya daha uydu fırlattıkça ve daha fazla yer istasyonu kuruldukça veri hızında artış olacağı belirtiliyor. Şimdilik 20 ms ile 40 ms arasında bir gecikme sunmakta. Fakat 2021 yazında gecikme süresini 16 ms ile 19 ms arasında olacağı ifade ediliyor.

ABD, Kanada ve İngiltere‘de satışa sunulan Starlink cep yakıyor. Starlink’in Kit’ine sahip olmak için 500 dolarlık bir ücret ödenirken aylık olarak da 99 dolarlık bir ücret isteniliyor.

Starlink nedir?

2015 yılında Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından piyasaya sunuldular. Uydu internet erişimi sağlamak üzere inşa edilmeye başlanmış bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak binlerce küçük uydudan oluşuyor.

>>OPPO, 5G destekli yeni akıllı telefonu A55’i tanıttı

>>Sony Xperia Compact serisi tekrardan hayat buluyor