Steam Kandırmaya Yönelik İsme Sahip Geliştiriciyi Attı

Google News Abone Ol

Kandırmaya yönelik bir isim kullanan geliştirici Steam tarafından platformdan atıldı. Kullanıcıları kandırma amaçlı “Çok Olumlu” ismini kullanan geliştirici bu durumu reddediyor.

Steam’den bir oyun satın almak istediğinizde oyun geliştiricisinin isminin üstünde “çok olumlu” ibaresiyle karşılaşmışsınızdır. Bu yüzden birçok oyuncu da satın alma kararını verirken önce incelemelere bakar. Eğer siz de incelemelere dikkat eden türden bir alıcıysanız “çok olumlu” isimli oyun stüdyosu tarafından kandırılmaya çalışılmış olabilirsiniz.

İlk olarak durumu bir bülten sayfası fark etti. Dikkat ettiyseniz sayfada olumlu yorumlar ve yapımcı ile yayıncı ismi aynı fontla yazılı. Bu yüzden Emoji Evolution’ı yapan bu firma potansiyel alıcıları kandırmayı amaçladı. Bu sayfanın yürüttüğü bir “ilgi” konulu listede tuhaf bir gariplik ortaya çıktı. Emoji Evolution, bu ilgi listelerine olmaması gerektiği halde kötü yorumlarla girmeyi başardı.

Bununla birlikte, “yayınlanmamış oyunlar için en iyi istek listeleri” isimli tabloda sıralamada yer aldı ve oyunla ilgili Steam’de bir forum hareketliliği yokken 7,900 kişi tarafından takipteydi. Beklenen popüler oyun Medal of Honor’ın VR versiyonu dahi bunun üçkat daha azıydı. Bu durum da uzmanlara oyunun sahte yöntemlerle desteklendiğini düşündürdü.

Steam tarafından kaldırılan kandırmaya yönelik “Çok Olumlu” geliştirici duruma itiraz ediyor

Bununla birlikte gazetecilere ulaşan isimsiz ihbarlarda oyunun olmaması gerektiği bu listelerde yer almasının sözkonusu font benzerliğinden kaynaklandığı yer aldı. Uzmanlar, bu durumun kullanıcıların büyük bölümünü yanıltmış olabileceğini söylüyor.

Hatta oyun geliştiricisinin konu ile ilgili cesur açıklamaları oldu. Açıklamalarda Steam tarafında bunun bir sorun olmayacağı ifadesi yer aldı. Ne var ki akabinde ne olduğunu tahmin etmek güç değil.

“Valve benim geliştirme hesabımı ‘inceleme manipülasyonu’ sebebiyle kapattı. Bu suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Steam’in ‘Çok olumlu’ hakkındaki fikrini netleştirmek için destek ile iletişime geçeceğim. Sürecin sonuçlarından sizi haberdar edeceğim!” tweet’i geliştiricinin konuya olan ilk tepkisi oldu.

Oyunun kaldırılmadan önceki gerçek incelemeleri ise “çoğunlukla olumlu” bir derecedeydi. Bu da denenen ucuz numaranın bir nebze de olsa başarı gösterdiği tahminini çıkardı.

Diğer haberler:

>> Xbox kablosuz kulaklık Mart ayında geliyor

>> Valheim Steam üzerinde rekorlara koşuyor. Bu oyunu 2 Haftada 2 Milyon kişi indirdi

 

 


CEVAP VER