Toplu Taşıma Ücreti Google Haritalar ile Ödenebilecek

Google News Abone Ol

Google Haritalar, ABD için toplu taşıma ücreti ödemesi başta olmak üzere birçok kullanışlı özelliği sunmaya başlayacak. Bundan böyle sadece seferlere değil satış ve ödeme işlemleri de bu uygulamadan gerçekleşecek.

Google Haritalar iki farklı mobil park ücreti ödeme servisini bünyesine katıyor. İlk olarak, ABD’de hizmet veren Passport ve ParkMobile uygulamaları Haritalar ile entegre biçimde çalışmaya başlayacak. İki uygulama da park yeri bulma, ücretini ödeme gibi özelliklere sahip olan uygulamalar. Şimdi bu özellikler Haritalar uygulamasında da kullanılabilecek.

“Gitmek istediğiniz yere yakın beliren ‘Park Ücretini Öde’ düğmesine dokunmanız yeterlidir. Parkmetre numaranızı girer ve ne kadar süre kalacağınızı belirtirsiniz. Bundan sonra sadece ‘Öde’ tuşuna basmanız yeterlidir. Üstelik daha fazla vakte ihtiyaç duyarsanız yine birkaç basmayla sürenizi uzatırsınız” Açıklaması, bu özelliğin tanıtımında yer aldı.

Google Haritalar uygulaması ile ödeme üzelliği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 400’den fazla şehirde başlamış durumda. Alışıldığı üzere ABD’de başlayan bu tür araçlar zamanla ülkemize de gelecektir. Bununla birlikte bu özellik şu an sadece Android cihazlarda çalışıyor. iPhone desteği ise sonra gelmiş olacak.

Toplu taşıma ücreti ödeme sistemi de benzer şekilde çalışıyor

Eğer Google ile toplu taşıma araması yaparsanız artık ekranda “Bilet al” seçeneği de sonuşlarla birlikte yer alacak. Park özelliği ile benzer biçimde, müşteriler bir Google Pay hesabıyla birlikte ekledikleri kartlardan ödeme yapabilecekler.

Bu sayede tek tuşla ödeme yapabilen kullanıcılar çıkan barkodu okutarak toplu taşımadan yararlanacaklar. Üstelik bu özelliğin Amerika’da bazı bölgelere özel olan ulaşım kartlarını da uygulama ile edinecekler. Google bu sayede şu an için dünyadaki 80 farklı ulaşım sisteminin kullanılacağını söylüyor.

Dünyanın tamamından bazı toplu taşıma acenteleri ücretleri temassız ve dijital ödeme sistemlerine modernize etti. Londra’daki Oyster kart, San Francisco’nun Clipper kart gibi ödeme sistemleri artık mobil ödemeleri kabul ediyor.

Bu yeni özellik, Google Haritalar uygulaması ulaşım hakkındaki her ihtiyaca yanıt vermek için yeni bir özellik daha anlamına geliyor. Uygulama 2019 yılında toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğu gösteren bir özelliği başlatmıştı. Google ile birlikte Uber ve Lyft gibi uygulamalar da benzer özellikleri sağlıyor. Bu teknoloji devleri arasındaki teknoloji yarışı toplum için daha yararlı olmayı sürdürecek gibi…

Diğer haberler:

>> Google Stadia, 2021 yılında 100’den fazla yeni oyun gelecek

>> Google ile Fransız Basını Arasındaki Anlaşma Detaylanıyor


CEVAP VER