TBMM WhatsApp Hakkında Açıklama Yaptı: Cezalar Gelebilir!

TBMM WhatsApp Hakkında Açıklama Yaptı: Cezalar Gelebilir!

TBMM WhatsApp hakkında
Google News Abone Ol

TBMM WhatsApp hakkında son derece önemli açıklamalara yer verdi. Yapılan tartışmalarda Facebook şirketine ceza kesilme ihtimali olduğu görülüyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Türkiye’de yasaların yapıldığı yer olan TBMM, bir süreliğine Facebook şirketleri hakkında açıklama yapmadı. Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman sonunda sessizliğini bozdu. Onun yaptığı açıklamalara geçmeden önce kısa bir bilgilendirme yapalım.

Facebook şirketi tarafından satın alınan WhatsApp uzun bir süredir veri gizliliği konusunda sınıfta kalıyordu. Ana şirketi olan Facebook ile düzenli olarak veri alışverişinde bulunması eleştirilerin ana noktalarından bir tanesini oluşturuyordu.

TBMM WhatsApp hakkında endişe duyuyor

Rekabet Kurulu ve Kişisel Verilerin Korunması Kurulu gibi önemli kurumlar WhatsApp ile alakalı açıklamalar yaptı. Hatta Facebook ile alakalı yasal işlem başlatılabileceği bile söylendi. İşin aslına bakacak olursak Facebook veri aktarma konusunda gözünü karartmışa benziyor. Muhtemelen verilen cezalara pek aldırış etmeyecek.

TBMM WhatsApp hakkında

BTK, bu şirket ile alakalı son derece önemli açıklamalara yer vermişti. Buna göre aslında istenirse WhatsApp Türkiye’den kovulabilirdi. Böyle birşey için yasal zemin fazlasıyla hazır. WhatsApp uygulaması şu anda herhangi bir lisansa sahip değil. Eğer lisans alırsa Türkiye’de kalma ihtimali var ancak istenmesi halinde dışlanabilir. Her ne kadar uygulama için Türkiye pazarından çıkmak çok zor olmasa bile yine bu pek karlı olmayacaktır.

WhatsApp için karar verilmeye başlandı

Dijital Mecralar Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, “Uluslararası sözleşmeler ve anayasamızca güvence altına alınan özel hayatın gizliliği ve korunması, kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması, şeffaf bilgilendirme, sağlıklı bilgi akışının sağlanması, hesap verilebilirlik hususlarının altını çizmek istiyoruz.” ifadelerine yer verildi. Buradaki ifade en azından TBMM’nin tepkisini ölçmek adına çok önemli. Meclis gerektiğinde sert tepki verebileceğini göstermiş oldu.

Yapılan açıklamanın devamında ise, “Rekabet Kurulu ve Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’nca mevcut yasal çerçevenin vatandaşlarımıza tanıdığı hakların ihlal edilip edilmediğine yönelik yaptığı çalışmaları dikkatle izliyoruz. Kişisel verilerin korunması başta olmak üzere bireylerin dijital mecralara ait hak ve menfaatlerini koruyacak tüm adımların komisyon olarak takipçisi olacağız.” denildi.

Sizce TBMM tarafından verilen tepki yeterli mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Facebook Komplo Teorileri Bitmek Tükenmek Bilmiyor

>> Facebook WhatsApp Mesajlarınızı Okuyabilecek Mi? İşte Yanıtı!


CEVAP VER