Telefon Fiyatlarında Düşüş Gelecek Mi? Tablo İç Açıcı Değil

Akıllı telefon fiyatları

Telefon fiyatlarında düşüş gelme ihtimali akıllarda soru işareti yaratıyor. Böyle bir durumda akıllı telefon tüketicileri daha uygun fiyatlarla cihaz alımı yapabilecek.

Akıllı telefonlar sürekli olarak yeni fiyatlarla karşı karşıya kalıyor. Enflasyon, çip ve çeşitli tedarik krizleri nedeniyle fiyatlarda çok ciddi dalgalanmalar yaşandığı küresel pazarda ortaya çıkan tüm bu durumlar ne yazık ki Türkiye’de çok daha fazla fiyat artışına neden olabiliyor.

Hem dolar kurunun çok fazla yükselmesi hem de özel tüketim vergisi nedeniyle fiyatlar da belirli oranlarda yükseliş görülüyor. Bu yükselişin teknolojik cihazlarda çok daha fazla arttığını söylemek mümkün. Tüm bunlara ek olarak markalar pandeminin başından beri fabrikalarını kapatma yoluna gitmişti. Şimdi ise fabrikalar açılıyor. Peki bunun yansıması olumlu yönde olacak mı?

Telefon fiyatlarında düşüş

Akıllı telefonlarda beklenmeyen yükselişler nedeniyle önümüzdeki 1 yıl daha kötü geçebilir. fabrikaların kısa bir süre içerisinde bile kapalı kalması taleplerin gecikmesine neden oluyor. Tüm bunlara ek olarak savaşlar, kapanmalar ve ülkeler arası çıkan çeşitli savaşlar nedeniyle tedarik hattı aksıyor.

Telefon fiyatlarında düşüş

Tüm bunlar bir araya geldiğinde ne yazık ki fiyatların düşme yönünde eğilim göstermesi zor görünüyor. Ancak bunu iki farklı yönelim şeklinde değerlendirmek gerekiyor. Dünya çapında değerlendirirsek tüm bu küresel koşullar nedeniyle zaten akıllı telefon fiyatları yükseliyor. Ancak işin bir de Türkiye boyutu var.

Türkiye’de akıllı telefon fiyatları artabilir

Özellikle son haftalarda dolar kurunda gözle görülür bir yükseliş var. 15,5 TL seviyelerine kadar yükselen dolar akıllı telefon fiyatlarını önemli ölçüde etkileyecek. Bu durum belirli miktarlarda zam olarak karşımıza çıkacak. Ancak bu yükselişin ne kadar süreceği tam olarak tahmin edilemiyor. Hem döviz kuru hem de çip üretimi bunda büyük bir etkiye sahip.

TSMC ve diğer çip üreticileri bir süre daha üretimin yapılamayacağını söylüyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Pikachu, Bu Kez Telefonlarınızı Kablosuz Şarj Ediyor!

>> 6000 TL Altı En İyi Telefonlar Bu Fiyata Son Modeller!