Telefon satışları koronavirüsten etkilenmeye devam ediyor mu?

Akıllı telefonların ısınma problemi
Google News Abone Ol

Telefon satışları üzerinde yapılan araştırmalar, koronavirüs salgınının bu sektörü etkileyip etkilemediğini gözler önüne seriyor.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından sonra ülkelerinde ekonomilerinde çalkantılar yaşanmıştı. Bu çalkantılar sonrasında çoğu kişi işsiz kalmıştı. Bu yüzden satışlarda bir durgunluk yaşanmıştı. Telefon pazarında ise durumun nasıl şekilleneceği merak ediliyordu. Bugün yayınlanan telefon satışları raporu ile meraklar sona erdi.

Telefon satışları ne durumda?

Counterpoint Research araştırma firmasının yeni raporuna göre; COVID-19 salgını 2020’nin ilk üç ayında telefon pazarını fazlasıyla yıprattı. Counterpoint Research’e göre bu daralma son 3 aylık dönemde de devam etti.

Telefon satışları

Raporlara göre; telefon sektöründe küresel olarak yıllık bazda yüzde 13‘lük düşüş yaşanmış durumda. Ancak Apple bu salgından en az etkilenen firma konumunda. Dünyada satılan 5 üst segmente telefondan 4’ü iPhone‘a ait durumda. Daha sonra salgından en az etkilenen firmalar arasında Samsung ve Huawei yer alıyor.

2020 yılının ilk çeyreğinde, Apple yüzde 57 pazar payına sahip oldu. iPhone 11 bu çeyrekte ise üst segmentte en çok satan model oldu. Apple ve Samsung, Huawei’nin pazar lideri olduğu Çin dışındaki tüm bölgelerde başarı elde etmeyi başardı. Apple, Samsung ve Huawei birlikte bu çeyrekte üst segmentin tam yüzde 88’ini oluşturdu.

Premium akıllı telefonlar arasındaki farklı fiyat bantlarında (600 dolar ila 799 dolar) ilk çeyrekte yüzde 47 büyüdü. Bu artış, büyük ölçüde Apple’ın Eylül 2019’da piyasaya sürdüğü iPhone 11’in popülaritesinden kaynaklandı. 5G destekli telefonlar ise bu dönemde yine yükselişe geçti. Ancak 5G destekli telefonların beklenen satış rakamları da yine salgından dolayı yakalanamadı.

Koronavirüs salgınının 2021 yılında da devam edeceği ön görülüyor. Aşısı bulunsa bile enfekte sayısı çok fazla olan bu salgının önlenmesi için tüm dünya seferber olmuş durumda. Tahminlerimize göre telefon satışlarındaki bu daralma 2020’nin sonunda da devam edecek. Ancak 2021’in başında iPhone 12, Galaxy S21 ve Huawei P50 modelleri ile telefon pazarında yeniden bir hareketlenme yaşanacak.

İlgili Haberler

Türk Mühendisler Huawei Mobil Servisleri ekosisteminin gelişimine liderlik ediyor!

Huawei MateBook İndirim Günleri Başladı! Ürünlere Nasıl Ulaşacaksınız?

Xiaomi Katlanabilir Akıllı Telefon Tasarımı Huawei İle Aynı Olacak

iOS 14 özellikleri nasıl olacak? İşte tüm bilinenler!


CEVAP VER