Xiaomi Katlanabilir Akıllı Telefon Tasarımı Huawei İle Aynı Olacak


Neredeyse her yıl Xiaomi katlanabilir akıllı telefon tasarımlarına bir şekilde rastlıyoruz. Özellikle de Samsung şirketinin düzenli olarak Galaxy Fold modellerini çıkardığı son zamanlarda, şirket rahat durmak istemiyor. Apple gibi firmaların bile giriş yapmaya korktuğu katlanabilir ekran sektörü, görüldüğü kadarıyla bazı Çinli şirketler için pek sorun değil.

Xiaomi Mobile Software Co. Ltd.’in CNIPA’ya (Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi) yaptığı patent başvurusu gün yüzüne çıktı. Dikkatlice incelendiğinde dış tasarım açısından Huawei Mate X ile neredeyse aynı olan patent, büyük bir dikkat çekecek gibi görünüyor. Tuşların yerleştirildiği bölümler bile neredeyse aynı. Bu durum firmanın çalıntı tasarım kullandığına dair fikirleri güçlendirdi.

Xiaomi katlanabilir akıllı telefon kalem detayı

Cihazın katlanmasını sağlayan detay ise, ekranın hemen altında bulunuyor. Ekranı açmak isterseniz, buradaki düğmeyi kullanmanız yeterli olacaktır. Ürün dışa doğru açılabildiği gibi aynı zamanda sağ kenarında küçük bir çıkıntı oluşturuyor. Böylece katlanabilir ekran tasarımı çok daha şık bir görüntüye kavuşuyor. Kamera kurulumu bakımından da Huawei Mate X esintisi sezmek mümkün.

Xiaomi katlanabilir akıllı telefon

Tüm bunlara ek olarak güç ve ses açma kapama düğmelerinin de sağda bulunduğunu söylemek gerekiyor. Hemen alt bölmede yer alan hoparlör ızgaraları, SIM kart yuvası, mikrofon ve USB-C girişi ilk göze çarpan başka detaylar oluyor. Xiaomi katlanabilir akıllı telefon için önemli bir detay daha var. Çok tuhaftır ki, dışarıya doğru açılan kısmın altında, küçük bir yuva görmek mümkün. Henüz tam olarak ne işe yaradığı bilinmese bile bir kalem yuvasına benzediği görülüyor. Yine de bunu söylemek için biraz erken.

Windows 10 Hızlandırma Nasıl Yapılır? İşte Adım Adım Tavsiyeler…

Katlanabilir akıllı telefonların geleceğin tasarımları olacağı konusunda Apple dışında kimsenin şüphesi yok. Şu anda neredeyse bütün şirketler daha şık katlanabilir cihaz üretmek için büyük çaba harcıyor. Samsung, Huawei ve Xiaomi bu alandaki en iyiler olmak için büyük bir yarış içerisinde. Xiaomi katlanabilir akıllı telefon tasarımı ise bu yarışa yeni bir soluk getirecek. Samsung ve Huawei arasındaki rekabetse çok daha fazla büyüyecek gibi görünüyor. Sizce bu yarışın kazananı kim olacak?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here