Telefonunuzda Casus Yazılım Olabilir: Bunlara Çok Dikkat Edin

Ekşi Sözlük Yeniden Erişime

Telefonunuzda casus yazılım olma ihtimali bir hayli yüksek. Özellikle son dönemlerde bu tür kötü amaçlı yazılımların arttığını görüyoruz.

Bilgisayar korsanları hiçbir zaman boş durmuyor. Sürekli olarak yeni saldırı teknikleri geliştiriyorlar. Böylece kullanıcılar onların adeta oyuncağı haline geliyor. Dijital dünyada baş belası olarak adlandırılan bu tür yazılımlar ne yazık ki her geçen gün artıyor. Bu tür yazılımları tespit etmekse pek kolay değil.

Casus yazılımlar akıllı telefonlara sadece bir kere bile girse yeterlidir. Paket yazılımlar içerisinde gizli olarak gelen casus yazılımcılar ruhunuz bile duymadan telefonunuzdaki bilgileri alabilir. Bütün verileri telefonunuzdan çekerek bunu başka kişilere satabilir. Hatta siz farkında olmadan verilerinizin hakları başka birisine bile geçebilir.

Telefonunuzda casus yazılım tehlikesine dikkat edin

Casus yazılımlar aklınıza gelebilecek bütün her yere ulaşabiliyor. Ekran görüntülerine kadar verileri toplamayı başaran bu yazılımlar fazlasıyla tehlikelidir. Elde edilen verileri yazılımın sahibine göndermesi ise başka bir güvenlik açığı olarak değerlendiriliyor. Çünkü bu tür yazılımların sahipleri genelde o verileri satıyor.

Telefonunuzda casus yazılım

Genel olarak değerlendirdiğimizde bu tür yazılımların tarama alışkanlıkları, uçtan uca şifrelenmiş mesajlar, ekran görüntüleri ve oturum açma bilgileri gibi birçok detayı ele geçirebildiğini görüyoruz. Sadece bu bile aslında casus yazılımların neler yapabildiğini göstermeye yetiyor. İnternet siteleri üzerinden sızan bu tür yazılım paketlerine karşı dikkatli olmanız gerekiyor.

Bilgisayar korsanları banka hesabınızı boşaltabilir

Bilgisayar korsanları ne yazık ki banka hesaplarınızı bile boşaltma gücüne sahiptir. Ancak bunun için casus yazılımın cihazınıza yüklenmesi şart. Bunu yapmak veya yapmamak yine tamamen sizin elinizde. Bu tür yazılımlar ne yazık ki kolay kolay çıkmıyor.

Telefonunuzda casus yazılım olduğunu düşünüyorsanız müdahale etmekte gecikmeyin. Yapmanız gereken sadece cihazınızı biçimlendirmek. Tüm veriler silineceği için zararlı yazılımlar da ortadan kalkacaktır. Peki siz bu tür yazılımlarla karşılaştınız mı? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Google Chrome Hackerların Çok Seveceği Güvenlik Açıklarına Sahip

>> Twitter Güvenli mi? İşte Güvenlikten Sorumlu Eski Başkanın Düşüncesi