Tesla Dokunmatik Ekran Sorunlu 135 Bin Aracı Geri Çağırdı

Tesla dokunmatik ekran sorunu 2012 ve 2018 arasındaki araçları kapsıyor

Tesla Model S ve Model X’lerde yaşanan dokunmatik ekran sorunu nedenli sorun sebebiyle büyük bir miktarda aracı geri çağırdı. Bu sorun sadece bilgi-eğlence sistemini değil aracın sürüş yazılımına kadar etki edebiliyor.

Tesla bugün yaptığı bir duyuru ile tarihinin en büyük geri çağırmasını yaptı. Bundan dolayı 135 bin Model S ve Model X fabrikaya geri gelecek. Sorunun başlıca sebebi dokunmatik ekran.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, (NHTSA), bu araçlardaki sorunu açıkladı. Özellikle buaraçlardaki dokunmatik ekran bir bellek yongasının dolması sebebiyle arızalanma şansı var. Bu yüzden sinyaller, buz çözücüler ve arka görüş kamerası da arızalanma ihtimali yüksek. Hatta bu arıza aracın kendi gitmesini sağlayan otopilot işlevini dahi etkileyebilen bir sorun.

Kurum bu sorunu Ocak ortasında Tesla’ya bir mektupla bildirdi. Kuruma ait Kusurları Araştırma Dairesi (ODI) bu sorunun sebebinin bellek yongaları olduğunu söyledi. Mektupta firmaya 8GB boyutundaki bu belleklerin yıpranabildiği ve değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Tesla dokunmatik ekran sorunu 2012 ve 2018 arasındaki araçları kapsıyor

Dokunmatik ekran sorunu toplamda 158 bine kadar aracı etkilemiş olabilir. Bu arıza ihtimali firmanın 2012’den 2018’e kadar üretilen Model S sedanları kapsıyor. Bunun yanında 2016’dan 2018’in başlarına kadar üretilen Model X’ler de bu ihtimale dahil. NHTSA bu sorunun hafızası yükseltilip ekranları tamir edilen araçları etkilemeyeceğini söylüyor.

Bu kapsamda Tesla, bunun büyük bir başarısızlık olduğuna katılmıyor. Gelgelelim araştırma için belli bir miktardaki aracı da geri çağırdı. Firma ayrıca konu ile ilgili bir açıklama da yaptı. “Bu tür bileşenlerin aracın tüm kullanım ömrü boyunca dayanacak şekilde tasarlanmasını beklemek teknolojik açıdan olmasa da ekonomik olarak mümkün değil.” ifadeleri açıklamada yer aldı.

Geri çağırılan araç serisinin barındırdığı özellikler ise belli. Bu araçlar Nvidia Tegra 3 işlemcilerinden gücünü alıyordu. Buna eşlik edecek biçimde 8GB eMMC NAND flaş bellek çipi de bu aracın donatıldığı hafıza bellek donanımıydı.

Bundan 15 yıl önce çoğunlukla mekanik araçlar olan otomobillerin çok daha güven veren araçlar olduklarını söylemek güç değil. Elektronik cihazların hiç beklenmedik anlarda arızalanabileceğini çok kez yaşamışsınızdır. Otomobillerin girmiş oldukları bu yeni teknoloji yolunda araçların sanayide ustaların çözemediği birçok sorunun daha karşımıza çıkmasını beklemek şaşırtıcı olmayacaktır.

Eğer bu tanımlara uygun bir aracınız varsa bu sayfadan geri çağırmaya dahil olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Diğer haberler

>> Yeni Tesla Roadster Tanıtım Tarihi 2022’ye Ertelendi

>> Android Destekli Ford Otomobiller 2023’te Yollarda Olacak