Tesla Yeni Sorunlarla Karşı Karşıya: Bu Seferki Ciddi

Mercedes ve Tesla işbirliği

Tesla yeni sorunlarla mücadele etmeye devam ediyor. Dünyanın en önemli elektrikli otomotiv devleri içerisinde yer alan Tesla bu aralar bazı problemlerle boğuşuyor. Bu problemler hayati tehlike yaratıyor.

.

Konuyla ilgili gelen son detaylara göre Tesla otomobillerinde ilginç bir sorun yaşanıyor. Hiçbir sebep yokken kendiliğinden fren yapan bu araçlar kazalara neden oluyor. Üstelik bu tür şikayetlerde bulunan kişi sayısı hiç az değil. 100 civarında sürücü aynı şikayetten dolayı problem yaşadı.

Hatırlayacağınız üzere 2021 yılının Ekim ayında Elon Musk bazı açıklamalar yapmıştı. Full self-driving beta yazılımı ile ilgili 10.3 sürüm sorunu yaşadıklarını söylemişti. Bu sürüm problemleri nedeniyle yazılım geri çekildi. Böylece otonom sistemler için büyük bir hayal kırıklığı yaratmış oldu.

Tesla yeni sorunlarla kazalara neden olabilir

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalarda yeni güncellemenin fren problemi yarattığı ifade edilmişti. Ne yazık ki bazı kullanıcılar ani bir şekilde aracın fren yaptığını bildirdi. Fakat işin asıl kötü tarafı ise yazılımın geri çekilmesine rağmen sorunun devam etmesi.

Tesla yeni sorunlarla

22 ay içerisinde ulusal karayolu trafik güvenliği idaresi konu ile ilgili 34 şikayet ile karşılaştı. Sadece son 3 ay içerisinde bu sayı 107’ye kadar çıktı. Durumun tedirginlik yaratan tarafı burası. Önlerinde hiçbir engel olmamasına rağmen araçlar aniden fren yapıyor ve bu durum arkadan gelen aracın öndekine çarpmasına neden oluyor. Böylece hayati tehlikeye sahip kazalar meydana geliyor.

Tesla yeni güncelleme yayınlayabilir

Bu problemin giderilmesi için Tesla yeni bir güncelleme yayınlayacak gibi görünüyor. Elon Musk bu problemin paylaşılan son beta sürüm ile birlikte ortaya çıktığını söylemişti. Fakat geri çekmelerine rağmen ani fren probleminin yeniden ortaya çıkması başka güncellemelerin yapılacağını gösteriyor.

Özellikle otonom sistemler nedeniyle birçok elektrikli otomobil şirketi mahkemelik olmak üzere. Tesla büyük bir ihtimalle böyle bir riske girmek istemeyecektir. Konuyla ilgili detaylar geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Tesla, 2021’i Rekorlarla Uğurladı. Elon Musk ‘ın Gözü Şimdi Mars’ta!

>> Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Tesla Yine Damgasını Vurdu (23 – 30 Ocak)

. . . . .