Televizyon Nasıl Temizlenir? Cihazınızın Ömrünü Uzatın

Google News Abone Ol

Televizyon ekranı oldukça hassastır ve bu yüzden “nasıl temizlenir?” sorusu sık sık akıllara gelmektedir. Bu yazımızda hem sizin hem de cihazınız için en iyi temizleme yöntemlerini anlatıyoruz. 

Bir televizyonu temizlemek normal bir mobilya ile aynı değildir. İster yeni olsun ister eski bir televizyonu uzun yıllar daha kullanmak için bazı gereklilikler vardır. Bu yüzden sizlerle bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Tabii ki bir televizyon ekranını temizlemek sadece hijyen amaçlı değildir. Ayrıca, ekrandaki kir ve toz katmanları iyi bir izleme deneyimine engel olur. Televizyonunuzdan en iyi verimi almak ve seyir keyfinizin ortasında gözünüze batan küçük izler sizi rahatsız edecektir.

Televizyon nasıl temizlenir? sorusuna birinci yanıt: Tüy bırakmayan bir bez kullanın!

Özellikle salgın sürecinde ekranlar karşısında uzun saatler geçiriyoruz. Bu uzun saatlerde gözünüze çarpacak bir toz izlediğiniz yapıma olan bütün dikkatinizi dağıtacaktır. Bu yüzden, tiftiksiz bir temizleme bezi kullanmak çok önemlidir. Çünkü bu tür malzemeler parlak yerlere sürüldüğünde lif dökmezler. Özellikle ekranda bulunan statik elektrik, başka yerlerde bu kadar kalıntı bırakmayan bu bezlerin çok daha fazla tüy bırakmasına sebep olur. Üstelik bu mikro kalıntılar ekranın çizilmesine kadar birçok büyük soruna da sebep olabilmektedir.

İkinci yanıt: Sıvıları azaltın!

İlk olarak, ekrana doğrudan sprey, su ya da temizleme solüsyonu kesinlikle uygulamamalısınız. Mümkün olan en kuru bez parçasını kullanmaya dikkat edin. Buna rağmen özellikle geçmeyen kirlerle karşı karşıyaysanız kullanmak istediğiniz sıvıyı ekrana değil beze uygulamalısınız. Bunun yanında aşındırıcı gücü yüksek temizleyicileri ekrandan kesinlikle uzak tutmalısınız.

Üçüncü yanıt: Ekran muhafazası ve bağlantı noktalarına dikkat edin!

Ekranı temizledik, peki ya televizyonun geri kalanını nasıl temizlemeliyiz? Bunun için önceki önerilerimizi uygulamakta bir sakınca yok. Tabii ki geri kalan kısım ekran kadar hassas değil. Bunun yanında bağlantı noktaları kablo takılı veya değil halde düzgün çalışmaları için tozsuz olmalıdır. Eskiden atari kartuşlarımıza yaptığımız gibi bu portlara da hafifçe üflemek iyi olacaktır.

2021 yılında piyasaya sunulmaya hazırlanan 4K ve 8K QLED Samsung televizyonlar ile gelen kumandalar “Eko Uzaktan Kumanda” titrini taşıyor.

Dördüncü yanıt: Kumanda temizliği “televizyon nasıl temizlenir” konusunun en önemli kısmıdır!

Televizyonunuzun uzaktan kumandasının temizliğini gözden kaçırmak kolaydır. Ve fakat, evinizdeki eğlence sisteminin konforlu olabilmesi için en kritik aygıt da yine kumandadır. Elden ele gezen bu alet, mikroplar için çok uygun bir yuvadır.

İçindeki devrelerden dolayı kumandaların da sıvılarla arası iyi değildir. Ancak, üstünde bulunan zararlılardan kurtulmak için de bir bezle silmek kimseye yetersizdir. Bu yüzden ilk olarak kumandanın pillerini çıkarmanın temizlikte çok önemli olduğunu söylemek isteriz. Bu sefer kuru bir bez yerine hafifçe alkol uygulyacağınız bir bez, kumanda temizliğinde çok yararlıdır. Bu noktada su bazlı bir temizleyici kullanmamak oldukça önemlidir.

Bu basit dört yöntem televizyonunuzun ekranı, bağlantıları ve kumandasını uzun süre kullanmanın en kolay yollarıdır. Bunun yanında kumandanızı eski usul poşetinden çıkarmadan ve o poşeti değiştirerek kullanmak da yararlı bir yöntem olarak denenmiştir. Ayrıca, Arçelik’in televizyon temizliğini açıklayan sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz. Herkese iyi seyirler diliyoruz.

Diğer haberler:

>> Telefon ile ultra geniş açılı çekimler nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

>> Turquality Nedir ve Nasıl Başvurulur?


CEVAP VER