Toyota Türkiye’de Üretimi Durdurma Kararı Aldı: Peki Neden?

Toyota Türkiye'de üretimi

Toyota Türkiye’de üretimi durdurma kararı ile gündeme oturmayı başardı. Peki otomotiv devi neden böyle bir karar aldı?

Hem dünyada hem de Türkiye’de önemli bir otomotiv şirketi olarak bilinen Toyota yeni bir karar aldı. Ford ve Tofaş üretime ara vereceklerini duyurmuştu. Şimdi ise Toyota aynı kararı aldı. Türkiye’de üretim belirli tarihler arasında durdurulacak.

Konuyla ilgili ayrıntılara baktığımızda 1 ile 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Toyota’nın planlı bakım ve onarım çalışması yapacağını görüyoruz. Böylece şirket o tarihler arasında herhangi bir üretim gerçekleştirmeyecek. Tesislerde planlı bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle böyle bir kararın alındığı ifade ediliyor.

Toyota Türkiye’de üretimi durduruyor

Toyota otomotiv sanayi Türkiye’den yapılan açıklamalarda üretimi durdurma kararının tamamen teknik nedenlerden kaynaklı olduğu söylendi. Geçtiğimiz aylarda üretime ara vermek zorunda kalan şirket açıkçası çip krizi nedeniyle birçok problem yaşıyordu.

Toyota Türkiye'de üretimi

Toyota tarafından üretilen araçların çok büyük bir bölümü ihraç ediliyor. 150 ülkeye teslimat gerçekleştiren Toyota, araçların önemli bir bölümünü yurt dışına gönderiyor. Hatta 230 bin otomobilin 188 bin tanesinin yurt dışına gönderildiği ifade edildi. Yaklaşık olarak 3,8 milyar dolarlık ihracat yapıldığı belirtildi.

Toyota bakım ve onarım çalışmalarını artırmak istiyor

Otomotiv devi Toyota bakım ve onarım çalışmalarını büyük oranda arttırmak istiyor. Böylece şirket üretebileceği araç sayısını önemli oranda yükseltmiş olacak. Yani Türkiye’den çekilme gibi bir durum söz konusu değil. Bunun yerine üretim artırılıp yurt dışına satış yapılacak. Toyota Türkiye’de üretimi durdurup bakıma ağırlık verecek.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ülkedeki en büyük 2. ihracatçı olarak biliniyor. Böylesine güçlü bir konumda olması şirketin düzenli olarak bakım yapmasını gerektiriyor. Tüm bu bakım ve onarım çalışmaları ile birlikte şirket gücünü koruyabilir. Önümüzdeki haftalarda bahsi geçen planlı bakım ve onarım çalışmaları ile ilgili daha fazla detay ortaya çıkacaktır.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Otomobilde Türkiye Ne Durumda? Sonuçlar İçler Acısı

>> Tesla Elektrikli Otomobil Satışlarında Lider Konumunu Kaybetti: İşte Yeni Dev