Toyota Türkiye’de Üretimi Durduruyor: Otomotiv Sektörünün Başı Belada

Toyota Türkiye'de üretimi

Toyota Türkiye’de üretimi durduruyor. Konu ile ilgili endişe havası hakim. Hadi gelin merak edilen detaylarla birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketleri içerisinde yer alan Toyota şu sıralar birçok sorunla mücadele etmeye çalışıyor. Üretim sektöründeki en büyük tehdit olarak görülen çip krizi şirketi adeta felç etti. Bilgisayar ve telefon gibi sektörlerin de bu durumdan payını aldığını görüyoruz.

Hatırlayacağınız üzere birçok otomotiv markası teslimatların yaklaşık olarak 1 yıl gecikeceğini söylemişti. Fabrikaların üretime aralıklı olarak devam edeceği ifade edilse bile yine de sürücüler bundan pek tatmin olmadı. Hatta birçok kişi felaket senaryosu bile yazdı. Görünen o ki durum tahmin edilenden daha kötü.

Toyota Türkiye’de üretimi durduruyor

Pandemi nedeniyle fabrikalar teker teker kapanıyordu. Otomotiv sektöründe bu durum büyük bir endişeye neden oldu. 2021 yılında yaklaşık olarak 3,6 milyar dolar ihracat geliri elde eden Toyota Türkiye’de üretimi durdurma kararı aldı. Şirkete geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçısı ünvanı bile verilmişti.

Toyota Türkiye'de üretimi

Geçtiğimiz aylarda Honda Türkiye’de üretimi durdurmuştu. Şimdi ise Toyota benzer bir karar aldı. Yarı iletken parça sıkıntısı nedeniyle 7 ile 12 Mart tarihleri arasında üretime ara vereceğini söyleyen şirket, kafa karışıklığı yarattı. Belki de tamamen üretimi durdurabilirler. Böyle bir durumda araç fiyatları korkunç bir derecede artış gösterecektir.

Toyota geçici kapanma vurgusu yaptı

Şirket fabrikasını geçici olarak kapatacağını duyurdu. Fakat uzmanlar çip krizinin 2023 hatta 2024 yılına kadar devam edebileceğini söylüyor. O tarihe kadar sürekli olarak birçok fabrikanın kapanma ihtimali var. Sadece otomotiv değil aynı zamanda akıllı telefon üreticilerinin de benzer problemden şikayetçi olduğunu görüyoruz.

Çip krizi bir süre daha hayatımızı derinden etkileyecek. Özellikle Türkiye gibi ülkelerde döviz kurunun yüksek olması nedeniyle bilgisayar, akıllı telefon ve akıllı saatler oldukça yüksek fiyatlara sahip. Çip krizi ile birlikte hem otomotiv hem de diğer sektörlerin ürün fiyatı artıyor.

İlgili Haberler:

>> Toyota Elektrikli Otomobil Fiyatlarını Düşürecek: Ucuz Otomobiller Geliyor

>> Toyota Yeni Elektrikli Otomobil Patenti Büyük Konfor Sağlayacak