Türkiye Aşı Haritası Ortaya Çıktı: Hangi İlde Kaç Kişi Aşı Oldu?

Aşı pasaportu çiplerle

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye aşı haritası ilginç bir tablo oluşturdu. Hadi gelin tüm detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye’de koronavirüsün iyice etkili olması ile birlikte aşı çalışmaları hız kazandı. Bugüne kadar ülkede 1 milyon 200 bin kişi aşı oldu. Genel rakam bilinse bile kimse tam olarak hangi ilde kaç kişinin aşı olduğunu kestiremiyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan veriler bu konuda rehber kabul edildi.

Dünya genelinde 95 milyondan fazla kişi salgına yakalandı. Giderek daha fazla kişiye bulaşması bu salgının en korkulan yönü. Fakat yetkililer aşı ile birlikte tüm bu problemlerin giderilebileceğini düşünüyor. her ne kadar sosyal mesafe ve maske gibi kurallara uyulmasa bile yine de aşının yeri mücadele bakımından çok daha farklı.

Türkiye aşı haritası bize ne gösteriyor?

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan aşı haritasına bakıldığında İstanbul çok ciddi bir ağırlığa sahip. Bugüne kadar sadece İstanbul’da 224 binden fazla kişi aşı oldu. Öncelik elbette sağlık çalışanlarınaydı. Onlardan hemen sonra yaşlı olarak sayılan bireyler aşı olmaya başlayacak.

Türkiye aşı haritası

Türkiye’nin en büyük nüfusa sahip şehri olan İstanbul’dan hemen sonra Ankara önemli bir konuma sahip. Şehirde bugüne kadar 122 binden fazla kişi aşı oldu. Onların önemli bir bölümü sağlık çalışanlarıydı. İstanbul ve Ankara’dan hemen sonra 76000 kişi ile İzmir ve hemen ardından 41000 kişi ile Antalya geliyor.

Buradaki aşı olanların sayısı elbette yetersiz. Türkiye aşı haritası incelendiğinde, daha fazla kişinin aşı olması gerektiği görülüyor.

Mutasyonlu virüs korkutmaya devam ediyor

Avrupa’dan gelen mutasyon haberleri insanları korkutuyor. Aşının bu tür mutasyonlara karşı etkisiz olma ihtimali ise ayrı bir tartışma konusu haline geldi. Fakat şimdilik hedefi şaşırmadan aşılama çalışmalarına devam etmek gerekiyor. Aksi halde risk grubundaki birçok kişi hayatını kaybedebilir.

“Türkiye aşı haritası” küçük illerdeki insanların daha dikkatli olması gerektiğini gösteriyor. Buralara çok fazla aşının gönderilmemesi tehlike oluşturabilir. Peki siz aşılama çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

İlgili Haberler:

>> Euro Truck Simulator 2’deki Aşı Kamyonları Kafa Karıştırdı

>> Yeni Koronavirüs Dalgası Geliyor: Bilim İnsanları Uyardı!