Euro Truck Simulator 2’deki Aşı Kamyonları Kafa Karıştırdı

Euro Truck Simulator 2 yapımcıları tepkilere cevap verdi

Euro Truck Simulator 2’de yer verilen yeni aşı kamyonları, aşı karşıtlığı şüphesi uyandırdı. Geliştirici firma yaşanan kafa karışıklığı karşısında özür diledi.

Geçtiğimiz gün, tır simülasyonlarıyla ünlü SCS Software, Hauling Hope isimli oyun içi bir etkinliği duyurdu. Etkinliğin, Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator oyunlarında gerçekleşmesi planlanıyordu. Oyuna göre sanal sürücüler Kovid-19 aşılarını zamanında farklı bölgelere yetiştirmek için çaba harcayacaktı. Bu etkinlik ayrıca hayır kuruluşlarına çeşitli bağışlarda bulunulmasını da sağlayacaktı.

Ve fakat, konu hakkında yayınlanan bir blog yazısında oyuna siyasetin karıştırıldığı iddialarının ardından kullanıcılar arasında kafa karışıklığı yaşandı. Bu durum olumlu görünen işleri terse çevirdi. Bunlar yetmezmiş gibi SCS Software, konu ile ilgili kafa karıştıran bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Dışarıda yorulmadan çalışan gerçek kamyoncuları ve bugünlerde dünyanın dört bir yanına aşı dağıtmanın zorluklarıyla karşı karşıya olan kamyon şoförlerini selamlıyoruz! Pandemi başladığından bu yana çok fazla zorlukla karşılaşan kamyon sürücülerine destek veriyoruz. Aşının yanında veya karşısında bir tavrımız yok. Sadece pandeminin başından beri zorluklarla mücadele halindeki kamyoncuları desteklemek istiyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Bu açıklama bir infiale sebep oldu. Bazı eleştirmenler firmanın aşı karşıtlığının had safhada olduğu bir ülkede insanları buna yönlendirmenin neden şirketin öncelikleri arasında yer almadığını sorguladı. Bu tepkiler üzerine firmadan aşı karşıtlığı hakkında bir açıklama daha geldi.

Euro Truck Simulator 2 yapımcıları tepkilere cevap verdi

Bu tepkilere kısa süre içinde SCS Software’in yanıtı gecikmedi. Konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında “Çeviri sebebiyle bir hata yapıldığı” ifade edildi.

“Yayınladığımız önceki açıklamada ifade etmek istediğimiz her zaman şu oldu: Hiçbir koşulda aşıya karşı ya da yanında dursanız dahi bu şoförler her koşulda çok çalışmak durumunda. Bu yüzden onlara hak ettikleri 15 dakikalık şöhreti vermek istedik.” açıklamasıyla firma yaşanan karışıklığa yeni bir cevap hazırladı ve yine etkinliğin açıklandığı blogda paylaştı.

Şirket yetkilisi Tomáš Duda twitter sayfasında bir açıklama daha yayınlasa da bu iki açıklama da aşıyı destekleyen bir imaya dahi yer vermedi. SCS, Çek Cumhuriyeti’nde yer alan küçük bir stüdyo. Bu sebeple yapılacak aşı destekçisi bir açıklamanın kendilerini zor duruma düşürmesinden çekiniyor olmalılar. Uluslararası beklentileri kendi ülkelerinin trendlerinin önüne koymakta zorlanmaları gayet doğal.

Diğer haberler

>> Cyberpunk 2077 İlk Yamasını Aldı: İşte Merak Edilen Tüm Detaylar!

>> Intel Üçüncü Nesil NUC Enthusiast Mini PC’yi Duyurdu