Dünya Bankaları Türkiye Ekonomisi Hakkında Konuştu: Teknolojik Ürünlere Faturası

Merkez Bankası faiz konusunda

Dünya bankaları Türkiye ekonomisi ile ilgili çeşitli yorumlar yaptı. Bu yorumlara bakılırsa alınan faiz kararı özellikle teknolojik ürünlere ağır bir fatura çıkaracak. İşte yapılan yorumlar ve konuyla ilgili diğer ayrıntılar.

Dünyanın en büyük bankaları genelde ülkeler ve politikaları hakkında gerçekçi yorumlar yapmaya çalışır. Bu yorumların büyük oranda gerçekleştiğini söyleyebiliriz. JPMorgan, Goldman Sachs ve Deutsche Bank dünyanın en büyük bankaları olarak biliniyor. Yapılan yorumlara bakıldığında biraz olumsuz görüş hakim.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı ile birlikte dolar fırladı. Aynı zamanda euro ve sterlin gibi birçok yabancı para birimi büyük oranda artış gösterdi. Rekor değer kayıpları ile birlikte TL büyük yara aldı. Bu durum Türkiye ekonomisinin dünya çapında konuşulmasına neden oldu. Özellikle teknolojik ürünleri ithal eden Türkiye büyük zorluklarla karşılaşacak.

Dünya bankaları Türkiye ekonomisi hakkında yorum yaptı

Yapılan yorumlara bakıldığında karşımıza ilk olarak Goldman Sachs çıkıyor. Bu banka tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye 2022 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık olarak 600 baz puan faiz artırımı gerçekleştirecek. Böylece faiz yüzde 20 seviyelerine kadar yükselmiş olacak.

Dünya bankaları Türkiye ekonomisi

Bir diğer önemli banka olan Deutsche Bank tarafından yapılan yorumlara göre mevcut politikanın değiştirilmesi gerekiyor. Aksi halde enflasyon ve büyüme oranları olumsuz yönde tepki görecek. Politika değişikliğine gidilmezse Türkiye ekonomisinde yapısal kırılganlıklar ortaya çıkacak.

JPMorgan tahmin yürümekte zorlanıyor

Hem küresel çapta hem de ABD içerisinde en büyük yatırım bankalarından bir tanesi olan JPMorgan genellikle tutarlı yorumlar yapıyor. Fakat onlar bile Türkiye ekonomisi ile ilgili net bir tahmin yapmaktan çekiniyor. Özellikle son dönemlerde Merkez Bankası ile ilgili tahmin yapmanın imkansız hale geldiğini düşünüyorlar.

Onlara göre Türkiye’nin ithalat maliyetlerinde ciddi yükselişler gerçekleşecek. Özellikle bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi teknolojik ürünlerde büyük artışlar görülebilir. Peki sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Dolar 13 TL Oldu: Bankalara Erişim Problemleri Yaşanıyor

>> Garanti Bankası BBVA Tarafından Satın Alınıyor: Fiyat ve Detaylar Haberimizde