Türkiye Vatandaşları Koronavirüs Desteği Alabildi Mi: Yeni Bir Araştırma Yapıldı!

Türkiye vatandaşları koronavirüs desteği
Google News Abone Ol

Türkiye vatandaşları koronavirüs desteği alıp almadıkları konusunda tereddütte. Peki araştırmalar bununla ilgili ne söylüyor? İşte konuyla alakalı merak edilen detaylar.

Pandemi nedeniyle 105 milyon insan hastalandı. Tüm bunlara ek olarak 2,3 milyon kişi yaşama gözlerini yumdu. Sadece bunlar bile koronavirüs tehlikesini korkunç bir şekilde göz önüne seriyor. Genellikle kış aylarında artış gösteren bu salgın, yaz aylarında biraz daha hafifliyor. Özellikle de bu kış gerçekten de çok zor geçti.

Pandemi nedeniyle yaşanan zorlukları en çok hisseden ülkelerden birisi de Türkiye oldu. Dünya genelinde vatandaşlara yönelik koronavirüs destekleri araştırması yapıldı. Türkiye çok sert bir salgın süreci yaşamasına rağmen yeteri kadar devlet desteği sağlayabildi mi? Hadi gelin araştırma sonuçlarına birlikte bakalım.

Türkiye vatandaşları koronavirüs desteği konusunda sonuncu sırada

Yapılan DİSK-AR araştırması konuyla ilgili bazı detayları ortaya çıkardı. Buna göre Türkiye’de yüzde 11 seviyesinde koronavirüs desteği sağlandı. Bu destek daha çok ekonomik ve parasal destek şeklinde oldu. Böyle kıyaslamalarda diğer ülkelere de bakmak gerekiyor.

Türkiye vatandaşları koronavirüs desteği
Avustralya’da koronavirüs salgını döneminde ortaya çıkan nakit harcamaların toplam ekonomik ve parasal desteklere oranı yaklaşık yüzde 90 seviyesinde. Türkiye’de ise aynı oran yüzde 11 seviyelerinde kaldı. Yeni Zelanda, ABD, Şili, Çin ve Kanada gibi ülkeler yüzde 75 seviyesinin üzerinde seyretti. Bu rakamlar gerçekten de uçurum düzeyinde.

İtalya Avrupa ülkeleri içerisinde sondan ikinci oldu

Türkiye gibi İtalya’da da benzer bir senaryo var. Ülkedeki yardım düzeyi yüzde 16 seviyelerinde kaldı. Araştırma yapılan 33 ülke içerisinde Türkiye sonuncu sırada yer alırken İtalya 32. en kötü ülke oldu. Peki Türkiye’de yapılan yardımlar daha çok hangi tarafa yöneldi?

Yapılan araştırmalara göre ekonomik desteklerin yüzde 89 gibi bir bölümü işletmelere, şirketlere ve bankalara sağlandı. Böylece ekonominin bozulmadan devam etmesi amaçlandı. Fakat verilen miktarın düşük kalması işletmeleri olumsuz etkiledi. Sizce bu konuda daha başka ne tür destekler sunulmalı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Aşısı Dolandırıcıların Yeni Hedefi Oldu: İşte Kullanılan Akılalmaz Yöntem!

>> Koronavirüs Aşıları Başarılı Olabilecek Mi? İşte Merak Edilen Etki Oranları


CEVAP VER