Türkiye’de 2020 Yılında Ne Kadar Cep Telefonu Satıldı? MOBİSAD rakamları açıkladı…

MOBİSAD tarafından toplanan veriler ile yapılan araştırma ülkemizdeki cep telefonu satış ve alışkanlıklarıyla ilgili verileri gün yüzüne çıkarmış durumda. 

MOBİSAD verilerine göre: 2020’yi 10 milyon 500 bin seviyelerindeki cep telefonu satışıyla kapattık. Cihaz satışlarına baktığımızda 6.5-7 inç kategorideki cihazların geçen seneki pazar payı yüzde 4 iken bu sene yüzde 30 oranında artış gösterdiğini gördük. Geçen yıllarda cep telefonlarına harcanan ücret 2 bin 400 TL civarında olurken, cihazlardan gözetim belgesi isteme kararı ile düşük segmentlerin de fiyatında yükselme gerçekleştiğinden bu rakam 2020’de 3 bin 600 TL bandına çıkış yaptı.

Pandemi döneminde evden çalışmaya geçilmesi ve eğitimin online platformlarda devam etmesi ile zamanının büyük çoğunluğunu evden geçirenler, günlük rutinlerinin büyük kısmını dijitalde çözmeye yöneldi. Bu süreç içerisinde mobil iletişimin önemi katlanarak arttı. Sektörümüzü etkileyen tüm olumsuzlukların neticesinde 2019 yılını 10 milyon 600 bin adet cep telefonu satışıyla tamamladık. 2020’de ise pandeminin etkisiyle sektörümüz ilk başta olumsuz bir seyir izlese de sonrasında insanların haberleşme hizmetlerinin zaruriyeti ve önemini hissetmeleriyle birlikte hızlı bir talep oluştu.

Cep Telefonu Satış Adetleri 2019 Yılı ile Benzer

Hatta talebin eskiye oranla artış gösterdiği bir dönem yaşadık. 2020’yi 10 milyon 500 bin seviyelerindeki cep telefonu satışıyla kapattık. Ancak eskiye oranla ürünlere ulaşımın zor olması sebebiyle kayıt dışılığın ciddi oranda arttığını gözlemledik. Haliyle ölçebildiğimiz adetlerin üzerine kayıt dışı ve ölçülemeyen online kanalı eklediğimizde yüzde 20 civarı cihaz pazarı oluştuğunu tahmin ediyoruz. Bu da yine 12 milyon seviyelerinde gerçek ürün satışının olduğunu gösteriyor.cep telefonu

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı konu hakkındaki değerklendirmasinde şunları söylüyor: 

2021 ise pazar araştırmaları yapan firmaların verileri ve ürünlerimizin dijitalleşen dünyada ihtiyacının artması ile yüzde 5 civarı büyüme olacağını öngörüyoruz. Sektördeki stok yükünden ötürü birçok firmanın zor durumda kalmasını önlemek, buna bağlı istihdam kayıplarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın gerek iş, gerekse de özel hayatında verimliliği artırmak amacıyla cep telefonu kolay erişebilmesini sağlamanın önemine inanıyoruz.

2020’de Ciro 16 Milyar TL’ye Çıktı

Pazarın paydaşlarının kırınımlarının ise sektörel istihdam noktasında alarm verdiğinin altını çizen Turnacı. Ürün satışında ölçek ekonomisini elinde tutan sermaye gruplarının tedarik zincirlerinin 2018 yılında 9.6 milyar TL olan cirosunun 2020’de 16 milyar TL’ye çıktığını cirolarının yüzde 52’sini Telekom ürünlerinin oluşturduğunu görüyoruz. Online, süpermarket ve cadde AVM mağazalarının ise satışlarının yüzde 42’sini telekom ürünleri oluşturuyor. Sektörümüzde binlerce KOBİ’mizin oluşturduğu geleneksel satış kanalımız olan bayilerimiz ise sektörel istihdamın yüzde 80 üzerini oluştururken satış kanallarındaki rekabet koşulları karşısında kan kaybediyor.

2018’deki 13 milyar TL olan ciroyu 2020’de ancak yakalayabildiler. Sadece mobil iletişim için istihdam sağlayan bayilerimizin ölçek ekonomisi ve rekabet koşulları açısından desteklenmesi gerekiyor. Aksi halde istihdam kayıpları yaşanacağı gibi vatandaşlarımızın akıllı cihazlara erişiminde uzman personeller tarafından gerçekleştirilemediği için dijitalleşme yolunda olumsuz etkileri olacaktı.

MOBİSAD olarak 22 yıldır mobil haberleşmede sektörün ortak sesini oluşturarak, tüketici yararına çalışmalar yapıyoruz. Kamu ile sektörün dirsek temasının artması, sektöre büyük katkılar sağlıyor. Bu konuda kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik önemli işlere imza atmaya devam edeceğiz.

İlgili haberler

>> Otomobil ve Cep Telefonu Vergileri İçin Yeni Bir Karar Verildi