Türkiye’de Akıllı Telefon Üreten Şirketler Listesi (2021)

Bilim insanları ruh sağlığınıza

Türkiye’de akıllı telefon üreten şirketler merak konusu olmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde bazı markaların ülkede üretim yapmaya başladığı görülüyo. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Akıllı telefon markaları her geçen gün biraz daha çoğalıyor. Bazen bu markalar yeni ülkelerde üretim aşamalarına başlıyor. Böylece hem üretim alanlarını genişletiyorlar hem de yeni pazarlar elde etmeleri kolaylaşıyor. Özellikle Çin merkezli akıllı telefon markaları buna daha büyük önem veriyor.

Türkiye hem ucuz işgücü hem de TL’nin değerini kaybetmesi nedeniyle üretim açısından avantaj oluşturmaya başladı. Akıllı telefon üreticileri daha az maliyetle üretim yapabilmek için Türkiye’ye geldi.

Türkiye’de akıllı telefon üreten şirketler: Xiaomi, Oppo ve Realme

Asya pazarındaki üretimi Türkiye’ye kaydıran şirketlerden ilki Xiaomi oldu. Ülke içerisinde üretime başlayan bu şirket, yaklaşık olarak 2 bin kişiyi istihdam ediyor. Yaptıkları yatırım ise 30 milyon dolar seviyesinde. Çinli teknoloji devi ilk olarak Redmi 9C ve 9T ile ilk üretimine başlamıştı.

Türkiye'de akıllı telefon üreten şirketler

Türkiye’de üretim yapan bir diğer önemli marka Oppo oldu. Tuzla’da yaklaşık olarak 12 bin metrekare kapalı alanda fabrika kuran bu şirket daha şimdiden üretim yapmaya başladı bile. Türkiye’de üretilen ilk model OPPO A15s oldu. Birçok cihazın Türkiye’de üretilmeye devam edeceği bu şirket tarafından açıklandı.

Realme markası, ülke içerisinde üretim yapan diğer önemli marka oldu. Şirket yapılan açıklamalara göre ülkedeki faaliyetlerini arttıracak. Realme tarafından üretilen ilk model C21 oldu.

Samsung ve TCL Türkiye yatırımlarını artıracak

Türkiye içerisinde üretim yapan bir diğer marka TCL oldu. Arçelik ile güçlerini birleştiren bu şirket, Tekirdağ merkezli olarak çalışmalarını devam ettiriyor. İlk etapta 450 bin adet akıllı telefon üretimi yapılacak.

Yerli üretim yapacağı söylenen bir diğer önemli marka ise Samsung oldu. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Atmaca Elektronik ile anlaşma yoluna gitti. “Türkiye’de montajlandı” yazısıyla piyasaya sunulan modeller AO2S ve AO1 oldu. Peki siz bu markalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Samsung Temmuz Güncellemesi Geldi (Tam sıralı liste): Gerisini Bilgisayar Korsanları Düşünsün

>> Telefon Batarya Ömrünü 5 Yöntemle Uzatın