Koronavirüsün Biteceği Tarih Ortaya Çıktı: İşte O Tarih

Koronavirüsün biteceği tarih

Koronavirüsün biteceği tarih yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Bilim insanları konuyla ilgili net açıklamalar yapmaya çalışıyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Dünya genelinde yaklaşık olarak 120 milyon insana bulaşan salgın ne yazık ki bir türlü durdurulamıyor. Aşılar ve diğer bazı etkenler hastalığı yavaşlatsa bile yine de etkin bir çözüm olamıyor. Dünya Sağlık Örgütü konu ile alakalı etkisiz kalmakla suçlanıyor. Şimdilik kısıtlamalar ve sosyal mesafe insanları korumaya devam edecek gibi görünüyor.

Her ülkedeki vaka sayılarının farklı rakamlarda değişiklik göstermesi virüs ile ilgili ortak bir harita çıkarılmasını engelliyor. Ayrıca her ülkenin bu salgınlardan kurtulma tarihi muhtemelen farklı olacak. İşte tam da bu nedenle bilim insanları net bir tarih açıklamaktan biraz çekiniyordu. Şimdi ise bu konuda daha cesurlar.

Koronavirüsün biteceği tarih yavaş yavaş kesinleşti

Dünya Sağlık Örgütü içerisinde önemli bir yere sahip olan Dr. Hans Kluge bazı açıklamalar yaptı. Buna göre virüsün 2022 yılının başlarında neredeyse tamamen biteceği ifade ediliyor. burada bitmekten kastedilen elbette sadece kontrol altına alınması. Dünya Sağlık Örgütü yetkililerine göre en kötü senaryo geride kaldı.

Koronavirüsün biteceği tarih
Konuyla alakalı bir iyi bir de kötü haber var. Buna göre 2021 yılı yine salgın ile geçecek. Fakat iyi haber bunu rahat bir şekilde bertaraf edebilir. Dünya Sağlık Örgütü bölge direktörü tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 yılında salgın pek konuşulmayacak. Koronavirüsün biteceği tarih böylece 2022 yılı olarak kayıtlara geçecek.

Mutasyonlar en büyük tehdit

Bilim insanlarının büyük bir bölümü mutasyonları ciddi bir tehlike olarak görüyor. Ancak aşıların modernize edilmesi ile birlikte bu problem neredeyse tamamen çözülecek. Burada hızlı olmak en önemli sorun. Eğer hızlı bir şekilde aşılar yapılmazsa mutasyon insanlara büyük zararlar verecek.

Şu anda mutasyonun hem kuzey hem de Güney ülkelerinde birçok varyantı ortaya çıktı. Hatta Türkiye’de de bazı mutasyonlar tespit edildi. Tüm bunlara rağmen bilim insanları Koronavirüsün biteceği tarih olarak 2022 yılını göstermekte ısrarcı.

İlgili Haberler:

>> 15 Şubat’ta Okullar Açılacak Mı? Bilim Kurulu Üyesi Cevapladı

>> Mutasyonlu koronavirüs tehlike saçmaya devam ediyor: Öldürücülük oranı ortaya çıktı