Türkiye’de Sıfır Otomobil Kullanım Oranı Açıklandı: Durum Çok Vahim

Sıfır otomobillerde stokçuluğa

Türkiye’de sıfır otomobil kullanım oranı ile ilgili önemli bazı veriler paylaşıldı. Bu verilere bakacak olursak durumun son derece vahim olduğunu söyleyebiliriz.

.

Sıfır otomobil kullanımı küresel çapta teşvik ediliyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde otomobil almak son derece kolay. Fakat her ülke için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Mesela Türkiye’de sıfır bir araç almak büyük oranda zor. Döviz kurunun çok sert bir şekilde yükselmiş olması tek etken değil.

Bildiğiniz üzere otomobillerden özel tüketim vergisi alınıyor. Bu vergiler ile birlikte araçların fiyatları normalden çok daha yüksek bir seviyeye ulaşıyor. Durum böyle olunca sıfır araç almak neredeyse imkansız hale geliyor. Birçok vatandaş mevcut ekonomik durumda araba alamamaktan şikayetçi.

Türkiye’de sıfır otomobil kullanım oranı düşük çıktı

Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı pozitif açıklamalar yapıyor. Fakat bir danışmanlık şirketi tarafından yapılan açıklamalar aslında durumun son derece kötü olduğunu gösteriyor. Twitter üzerinden yapılan paylaşımlarda 2021 yılında Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen sıfır otomobil sayısı ortaya koyuldu.

Türkiye'de sıfır otomobil kullanım

Her 1000 kişiye düşen sıfır otomobil sayısı ülkelere göre değerlendirildi. Buna göre Türkiye 31 Avrupa ülkesi arasında 29. sırada. Yani sondan 3. seviyede diyebiliriz. Lüksemburg her 1000 kişiye 74 aracın düştüğü bir ülke olarak kayıtlara geçti. Bu durumda Avrupa ülkelerinin zirvesinde yer alıyor. Almanya’da bu rakam 33 oldu. Türkiye’de ise 8,5 seviyesinde kaldı.

Sıfır otomobil almak giderek zorlaşıyor

Artan kur fiyatları ve özel tüketim vergisinin bir türlü düşmemesi nedeniyle sıfır otomobil almak artık iyice zorlaştı. Önceden kredi ile alınabilen sıfır araçlar artık bu tür yöntemlerle bile alınamıyor. Volkswagen, Toyota, Renault ve Honda gibi birçok markanın araçları cep yakıyor.

Önümüzdeki yıllarda özel tüketim vergisinin indirilmesi ve döviz kurunun düşmesi ile sıfır araç kullanım oranı artış gösterecektir. Peki siz ortaya çıkan bu veriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Volkswagen Otomobil Fiyatlarında İndirim Yaptı: Evet Bunlar İndirimli Fiyatlar!

>> Sony Otonom Sürüş Sistemlerinde Çığır Açmaya Hazırlanıyor: Otomobiller Daha Akıllı Olacak (Video)

. . . .