Türkiye’de Televizyon İzleme Oranı Çok Yüksek Boyutlarda: Yeni Araştırma Sonuçları

Türkiye'de televizyon izleme oranı

Türkiye’de televizyon izleme oranı hiç olmadığı kadar artış gösteriyor. Televizyon izleme araştırmaları anonim şirketi konu ile ilgili son derece önemli bir çalışma yaptı. İşte merak edilen detaylar.

Televizyon izlemek özellikler orta yaş ve üzerindeki kişiler için adeta yemek yemek ve su içmek kadar önemli. Bu nedenle Türkiye’de televizyon seyretme süreleri çoğunlukla yüksek boyutlarda oluyor. 2006 yılında günde 308 dakika televizyon izleyen Türkiye toplumu 2018 yılında 219 dakikaya kadar geriledi.

2020 yılında yayınlanan bir rapora göre Türkiye’de ortalama televizyon seyretme süresi 4 saat 33 dakika oldu. Yani yaklaşık olarak dünya ortalamasının 1,5 saat üzerinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Kısacası Türkiye’de televizyon izlemek en önemli aktiviteler arasında yer alıyor.

Türkiye’de televizyon izleme oranı diziler ile artıyor

Türkiye’de birçok farklı konuda diziler olduğunu biliyoruz. Ağırlıklı olarak entrika ve aşk hikayelerinin anlatıldığı bu tür diziler toplum tarafından fazlasıyla beğeniliyor. İşte tam da bu nedenle televizyon ülkede son derece önemli bir eğlence unsuru haline geliyor.

Türkiye'de televizyon izleme oranı

Yapılan araştırmalarda televizyon izleyen kişilerin en fazla diziler ile ilgilendiği görülüyor. Seyircilerin yüzde 29 gibi bir bölümü dizi izliyor. Çocuk programlarını izleyenlerin oranı ise yüzde 21 seviyelerinde. Türkiye’deki 25 dizinin 11 ülkede en fazla izlenen ilk 10 program arasına girdiği de zaten biliniyor. Türkiye’de çekilen diziler genellikle küresel çapta çok beğeniliyor.

Bazı yapımlar reyting rekorları kırıyor

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından konuyla ilgili bazı açıklamalar yapıldı. Öncelikle bu rapordaki detaylara yer verdi. Hemen ardından içerik kalitesine büyük bir önem verilmesi gerektiğini ifade etti. En yüksek reyting alan yapımların bazen en fazla şikayet alan yapımlar arasında yer aldığını söyledi.

Türkiye’de sosyal aktivitelere ayrılan zaman diğer ülkelere göre biraz daha düşük. Bunun yerine toplum televizyon izlemeyi veya evde çeşitli aktivitelerde bulunmayı tercih ediyor. Peki siz bu araştırma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Oppo, 5G destekli yeni telefonu ile karşımıza çıkacak: İşte Oppo A55s

>> Flash TV Yayınlara Yeniden Başlıyor: Televizyon Dünyası Sarsılabilir!