Türkiye’de Üniversiteler Siber Saldırı Altında: Personel ve Öğrenci Bilgileri Çalındı

Türkiye'de üniversiteler siber saldırı

Türkiye’de üniversiteler siber saldırı ile karşı karşıya. Bu saldırıların son dönemlerde giderek daha fazla arttığı görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünyada ve Türkiye’de bazen siber saldırılar yaşanabiliyor. Bu tür saldırılar genellikle deneyimli bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye’de 3 üniversitenin veri tabanına hackerlar ulaştı. Öğrenci ve personel hakkında birçok veri ele geçirildi.

Bilgisayar korsanları tarafından saldırı düzenlenen üniversitelerden birisi de İzmir Katip Çelebi Üniversitesi oldu. Hem personele hem de öğrencilere yönelik yapılan bu saldırılarda veritabanı ele geçirildi. Üniversite öğrencilerden özür dileyerek gerekli işlemlerin başladığı söylendi. 14 Ekim tarihinde bir hacker forum sitesinde hem öğrencilerin hem de personelin bilgileri ortaya çıkmıştı.

Türkiye’de üniversiteler siber saldırı kıskacında

Bu üniversitede toplamda 3900 personel yer alıyor. Ayrıca 40 bin civarında öğrencinin olduğu biliniyor. Ortaya çıkan son detaylara göre ele geçirilen veriler telefon numaraları, kimlik numaraları, bulundukları program ve öğrenci numaraları gibi detaylardan oluşuyor. Hatta bilgisayar korsanları onların e-posta adreslerini bile ele geçirdi.

Türkiye'de üniversiteler siber saldırı

Hackerlar tarafından düzenlenen saldırılar sonucunda ele geçirilen bilgiler şu an satışa sunuluyor. Bir platformda bu bilgileri isteyen herkes satın alabiliyor. Elbette sadece İzmir Katip Çelebi Üniversitesi bu saldırıya uğramadı. Aynı zamanda Kastamonu Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi yine benzer saldırılar ile karşı karşıya.

Bilgisayar korsanları sahte mesaj gönderdi

Tüm bu veri hırsızlığı ile birlikte çok tuhaf bir olay yaşandı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğrencileri kendilerine bir mesaj geldiğini söyledi. Bu mesajda siber saldırıya uğradıkları ve hem öğrencilerin hem de personel bilgilerinin çalındığı ifade edildi. Üniversite tarafından gönderilen 2. mesajda ise bu reddedildi.

Bilgisayar korsanları Türkiye’deki birçok üniversiteyi hedef almaya devam ediyor. Daha önceden de benzer saldırılar yaşanmıştı. Peki siz bilgisayar korsanlarının üniversiteler ile ilgili yaptıkları saldırılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Twitch Hackerların Elinde Oyuncak Oldu: Çok Fena Dalga Geçtiler

>> e-Nabız Hacker Saldırısına Uğradı: Bilgisayar Korsanları Verileri Satıyor