Türkiye’nin Otomobil Karnesi Ortaya Çıktı: Rakamlar Bize Ne Söylüyor?

Benzinli ve dizel araçlar

Türkiye’nin otomobil karnesi sonunda ortaya çıktı. Rakamlara baktığımızda bizi ilginç bazı sonuçlar karşıladı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Otomobil sektörü her zamankinden daha ilginç bir süreç yaşıyor. Hepimizin mutlaka bir şekilde otomobillere ihtiyacı oluyor. Bazıları bunu satın alma yöntemi ile karşılarken kimileri ise daha çok araç kiralama yöntemi tercih ediyor.

Türkiye’de genellikle otomobil almaya daha fazla özen gösteriliyor. Araçlar sadece bir vasıta olarak görülmüyor. Aynı zamanda yatırım aracı olarak değerlendiriliyor. İşte tam da bu durumda ikinci el piyasası çok daha önemli bir hale geliyor. Türkiye’de ikinci el verilerine baktığımızda Renault markasının damga vurduğunu görüyoruz.

Türkiye’nin otomobil karnesi paylaşıldı

Mayıs 2022 tarihinde en çok ilan verilen markanın Renault olduğunu görüyoruz. Yani en fazla ikinci el otomobil ilanı bu markanın araçları üzerinden gerçekleştirildi. Her 5 otomobilin bir tanesi mutlaka Renault’tu.

Türkiye'nin otomobil karnesi

Araştırma sonuçlarına baktığımızda bu markayı Fiat takip ediyor. Neredeyse aynı oranda ikinci el ilanlarının yapıldığını gördük. Volkswagen ve Ford ise sektörde en ağırlıklı konumda yer alan markalar olarak ön plana çıkıyor. Onun hemen ardından Opel ve Hyundai geliyor.

Bazı otomobil modelleri çok fazla tercih ediliyor

Özellikle bazı otomobil modellerinin diğerlerine göre çok daha fazla tutulduğunu görüyoruz. Mesela Renault Clio en çok tercih edilen otomobil modeli olarak ön plana çıkıyor. Opel Astra ve Renault Megane yine kendisine çok fazla yer bulabilen otomobiller içerisinde yer alıyor.

Türkiye’de özellikle bazı otomobil modelleri ve markaları diğerlerine göre çok daha fazla tercih ediliyor. İşte bu nedenle 2. el piyasasını bu tür modellerin domine ettiğini söyleyebiliriz. Genel olarak fiyatlar yükselmeye devam ederken aynı zamanda sürücülerin ikinci el piyasasına yöneldiğini görüyoruz. Peki siz otomobillerin ikinci el piyasası hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Uygun Fiyatlı Otomobiller Geliyor: Hem Elektrikli Hem Ucuz

>> Otomobil Fiyatlarında Bir Yükseliş Daha Yaşanacak: Tedirginlik Zirvede