Otomobil Satış Rakamları Endişe Yarattı: Fena Düşüş Var

Benzinli ve dizel araçlar

Otomobil satış rakamları ile ilgili endişe verici bazı sonuçlar ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sektörün zor durumda olduğunu gösteriyor. İşte merak edilen tüm detaylar.

Küresel çapta otomobil pazarı zor dönemlerden geçiyor. Pandeminin yoğun bir şekilde etkili olması ile birlikte çip krizi ortaya çıkmıştı. Ayrıca bazı parçaların tedarik edilmesinde yine ciddi sorunlar yaşandı. Tüm bunlar otomobil firmalarının daha az üretim yapmasına neden oldu.

Bazı markalar ne yazık ki fabrikalarını kapatmak zorunda kaldı. Kimileri ise sadece belirli dönemlerde fabrikalarını kapalı tuttu. Tüm bunlar otomotiv satışlarını önemli ölçüde kötü etkiledi. Binek otomobil satışlarına ciddi anlamda yansıyan sonuçlar ile birlikte 2021 raporları açıklandı.

Otomobil satış rakamları kötü geldi

2021 raporlarına baktığımızda binek otomobil satışlarının 2020 yılına göre yüzde 1,6 oranında düştüğü görülüyor. Geçen yıl Avrupa’da 11 milyon 750 bin otomobil satışı oldu. Bu rakamlar 2020 yılı ile kıyaslandığında yüzde 1,6 gerileme anlamına geliyor.

Otomobil satış rakamları

Raporda ayrıca 2019 yılı ile ilgili bir kıyaslama yapıldı. 2021 yılı satışları 2019 yılı satışları ile kıyaslandığında yüzde 26 civarında bir gerileme olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca son derece ilginç bir sonuç daha ortaya çıktı. Elektrikli otomobiller diğerlerine oranla önemli bir yükseliş yakaladı.

Elektrikli modellere yönelim artıyor

Yapılan araştırmalara baktığımızda Aralık ayında şarj edilebilir hibrit otomobillerin toplam satış içerisindeki payının yüzde 29,3 seviyesine kadar çıktığı görülüyor. Bugüne kadar elde edilen en iyi rakamlardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Avrupa’da en çok satılan elektrikli otomobiller listesinde Tesla Model 3 ilk sırada yer alıyor.

Listeye baktığımızda Renault ZOE gibi modellerin iyi bir satış rakamı elde ettiğini görüyoruz. Ayrıca Volvo ve Peugeot gibi üreticiler şarj edilebilir hibrit otomobilleri konusunda sektörde öncü olmak istiyor. Avrupa Birliği zaten 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araçlara geçmeyi düşünüyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli otomobillere geçiş hızlandırılabilir: Türkiye’de otomotiv yeniden şekilleniyor

>> Türkiye’de Otomobil Almak İyice Zorlaştı: Bakın Araştırmalar Neyi Gösteriyor