Otomobil Satış Rakamları Büyük Şaşkınlık Yarattı

İkinci el otomobil fiyatları

Herkesin merakla takip ettiği otomobil satış rakamları, hiç beklenmeyen sayılara ulaştı. Hadi gelin detaylara hep birlikte bakalım.

Otomobil fiyatlarında meydana gelen korkunç yükselişler herkeste “araç satışları dibe çökecek” fikrini oluşturdu. Ancak gelen rakamlara bakıldığında durum hiç öyle görünmüyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği, Eylül ayı araç satış rakamlarını paylaştı. Bu rakamlara bakıldığında gerçekten de bir anlam vermek mümkün değil.

Araç satışları son 10 yılın rekorunu kırdı. Otomotiv sektöründe ilk defa Eylül ve Ekim ayında bu kadar fazla satış yapılıyor. Bazıları ilk başta bunun sadece Eylül ayına özgü olduğunu söylese bile Ekim ayına geldiğimizde durum yine aynıydı.

Otomobil satış rakamları geçen yılın 2 katı

Otomobil satışlarında yüzde 90,9 oranında yükseliş yakalandı. Hafif ticari araçların satışlarında ise yüzde 102,6 gibi bir rakam tutturuldu. Ekim ayı içerisinde yaklaşık 76.341 otomobil satışa sunuldu ve bunların 18.392 tanesi hafif ticari dediğimiz türdendi. Toplam araç satışı ise 90 bin 600 civarında olması ise ayrı bir şaşkınlık yarattı.

otomobil satış rakamları

Bu arada tüm bu rakamların Ekim ayı için olduğunu tekrar belirtelim. Bu rakamları 2019 yılının Ekim ayı ile kıyaslarsak yaklaşık 2 katı bir artış olduğu ortaya çıkıyor. Otomobil satış rakamları, yılın ilk 10 ayı değerlendirildiğinde de artışa işaret ediyor. 2020 yılının ilk 10 ayına kadar 465.031 otomobil satıldı. Bu rakamlar da açıkçası pek beklenmiyordu. Ancak yine de araç satışlarının artış göstermesi olumlu bir gelişme.

Yapılan araç satışlarının yüzde 51,8 gibi bir bölümü benzinlilerden oluşuyor. Yüzde 40,8 oranında da dizel araçların satışı yapıldı. Tüm bu yüksek otomobil satış rakamları ne yazık ki tüm alanlara yayılamadı. Satışı yapılan elektrikli araç sayısı 314 seviyesinde kaldı. Geçen yıllara kıyaslarsak küçük bir yükseliş olduğunu söyleyebiliriz.

Otomobil modellerinin satış sayıları, bazı yorumcular tarafından galerilere bağlanıyor. Bazıları da pandemi nedeniyle insanların arabaya daha fazla ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Çok fazla etkenin olduğu bilinmekle birlikte, yüksek fiyata rağmen nasıl daha fazla satış yapıldığı merak ediliyor. Sizce neden daha fazla otomobil satıldı? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İkinci El Otomobil Fiyatları Bakın Hangi Dolandırıcılık Yöntemiyle Artırıldı

>> Elektrikli Araçlar Tasarruflu Mu? Sizin İçin Kuruş Kuruş Hesapladık!