Türkiye’ye Uçuşlar İptal Edildi: İşte Pandemi Nedeniyle Uçuşların Durdurulduğu Ülkeler

Türkiye'ye uçuşlar iptal

Pandemi nedeniyle Türkiye’ye uçuşlar iptal ediliyor. Yeni koronavirüs varyantı nedeniyle bazı ülkelerden Türkiye’ye yapılan uçuşlar durduruldu. Hadi gelin hangi ülkelerin bu kapsama girdiğine birlikte bakalım.

Covid-19 süreci ne yazık ki sert bir şekilde devam ediyor. Bugüne kadar aşılar ve diğer olumlu gelişmeler sayesinde ilerleme kaydedildi. Fakat yeni ortaya çıkan Delta varyantı büyük korku yarattı. Yeni Covid-19 olarak bilinen bu mutasyonlu virüs aşırı derecede hızlı bulaşabiliyor. İngiltere varyantı ile kıyaslandığında bile çok daha hızlı bir bulaşma özelliğine sahip.

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre Delta varyantına sahip kişilerin yanından geçmek bile bu virüsün kapılmasına neden oluyor. İşte tam da böyle bir nedenden dolayı Türkiye bazı ülkelerin uçuşlarını yasaklama kararı aldı. Belirlenen ülkelerden yolcu kabul edilmeyecek.

Türkiye’ye uçuşlar iptal edilerek Delta varyantından korunmak isteniyor

Yapılan son açıklamalara göre Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarının durdurulduğu ülkeler listesinde yer aldı. Yeni bir karar alınana kadar bu ülkelerden hiçbir şekilde yolcu kabul edilmeyecek. Böylece Delta varyantının Türkiye’de artış göstermesi engellenmek isteniyor. Yukarıda sayılan ülkelerde Delta varyantı adeta patlama yaşadı.

Türkiye'ye uçuşlar iptal

Sınırlamalar sadece bunlardan ibaret değil. Aynı zamanda İngiltere, İran Mısır ve Singapur gibi ülkelerden gelen yolcular ile ilgili bazı ek önlemler alınacak. Yolcular girişten en fazla 72 saat önce yaptırılmış test ile ülkeye alınabilecek. Fakat bu testlerin mutlaka negatif çıkması gerekiyor. Aksi halde kesinlikle ülkeye girişlerine izin verilmeyecek.

Delta varyantı birçok ülkeyi önlem almaya itti

Bu tür önlemleri alan sadece Türkiye olmadı. Yeni Zelanda, İngiltere ve Almanya gibi birçok ülke buna benzer kararlara yer verdi. Özellikle Hindistan’da Delta varyantı çok ciddi seviyede görülüyor. Bu ülkelerden gelecek kişilerin Covid-19 yayma ihtimali oldukça yüksek.

Hem Sağlık Bakanlığı hem de İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalarını devam ettiriyor. Yeni kararlar ile birlikte başka ülkelerden Türkiye’ye yolcu kabul edilmeyebilir. Peki siz alınan bu kararlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Sporun beyinle ilişkisi ortaya çıktı: Bilim insanları önemli açıklamalar yaptı

>> Sokağa Çıkma Yasaklarının Kaldırılacağı Tarih Belli Oldu: Sıra Maske Zorunluluğunda