TurkNet‘ten Daha Hızlısı Yok! İşte Araştırma Sonuçları

Sabit genişbant ve mobil bağlantı test uygulamarında, verilerinde ve analizlerinde dünya lideri olan Speedtest tarafından verilen Fastest Fixed Network ödülüne, 2022 yılında TurkNet layık görüldü. 2. ve 3. çeyreği kapsayan bu ödülle birlikte TurkNet’in sunduğu hızlar bir kez daha kalitesini kanıtladı!

İnternet kullanım oranları her geçen gün artarken, aynı şekilde yüksek hızlara duyulan ihtiyaç da artıyor. Bu sebeple dünya genelinde Gigabit’e varan hızlar yaygınlaşıyor. Fakat ülkemizde yüksek hızlar henüz yeterince yaygın değil. TurkNet ise bu konuda elini taşın altına koyarak internet hızlarını dünya standartlarına çıkartmak için çalışmalarına devam ediyor.

Yapılan çalışmaların sonucu da Speedtest gibi dünyanın en önemli hız testi platformunun verilerine yansıyor. Tüm dünyada günde 10 milyondan fazla test yapılan bu platform, hem mobil hem de sabit internet verilerini ülke bazlı olarak yayınlıyor. Speedtest Global Index, Aralık 2022 itibarıyla Türkiye’nin ortalama 31.70 Mbps indirme hızıyla 106. sırada olduğunu gösteriyor. Aynı dönemde TurkNet’lilerin ortalama indirme (Download) hızı ise 55.82 Mbps.

TurkNet’liler Neden Zirvede?

Kullanıcı odaklı yaklaşımı ile TurkNet, en iyi deneyimi sunmak için geliştirmelerine ve altyapı çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yaptığı yatırımlarla öne çıkan operatör, özellikle TurkNet GigaFiber ile dünya standartlarında internet deneyimini herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefliyor.TurkNet internet hızı

Hız veya kota sınırı olmaması sebebiyle TurkNet’liler internetlerini özgürce kullanabiliyor. Ayrıca CDN gibi yatırımlarla da sunulan hızlar desteklenerek, en sağlıklı şekilde internet deneyimi sunuluyor.

Speedtest Verileri Nasıl Ölçüyor?

Speedtest, Ookla tarafından geliştirilen bir platform. Her gün milyonlarca kullanıcı bu platformu kullanarak hız testini gerçekleştiriyor. Tamamen bağımsız bir yapı ile tüm dünya ülkelerinin hız verileri kullanıcılar tarafından yapılan testlere dayanarak üç aylık periyodlarla açıklanıyor. Yayınlanan en son raporun kapsadığı 2. ve 3. Çeyrekte, ülkemizde 11.827.169 test yapılmış ve TurkNet “Fastest Fixed Network”* ödülünü almıştır. Bu testler sonucunda TurkNet’lilerin Speed Score’u ise 48.84 olarak açıklanmıştır.

TurkNet, kendi altyapısı GigaFiber ile 1.000 Mbps’ye kadar eşit indirme ve yükleme hızı sunuyor. Üstelik bu hızlı internete taahhütsüz sahip olabiliyorsunuz. Sizde altyapınızın ne kadar hızı desteklediğini bu bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

Peki, Altyapı Hızı Neden Bu Kadar Önemli?

TurkNet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi desteklediği ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Yukarıda verdiğimiz bağlantı ile kendi bölgenizde yer alan fiber internet altyapısını sorgulayabilir veya internet hızınızı öğrenmek isterseniz adresinizi ve numaranızı girerek alabileceğiniz hizmetin detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

“Hızınızı sorgulamak neden önemli?” ya da “Hızıma göre fiyat mı vereceksiniz?” diye soracak olursanız TurkNet’te fiyat sabit ve şeffaf. Altyapınızın desteklediği en yüksek hızları size sunmak için çalışıyorlar. Hattınız, VDSL hızlarını destekliyorsa 100 Mbps’e kadar download, 8 Mbps’e kadar upload hızı sunuluyor. ADSL teknolojisi kullanılıyorsa 16 Mbps download, 1 Mbps kadar upload hızı alabiliyorsunuz. Eğer TurkNet’in kendi fiber altyapısı olan GigaFiber bölgesindeyseniz 1000 Mbps’e kadar download, 1000 Mbps’e kadar da upload hızları sağlanıyor.TurkNet Logo

TurkNet dünya internet trafiğinin büyük çoğunluğunu oluşturan Google, Facebook, Netflix gibi şirketlerle peering anlaşmaları gerçekleştirmiş durumda. Peering ile kullanıcılar toplu internet trafiğine katılmadan, dünya devi şirketlerin sunucularına doğrudan TurkNet altyapıları üzerinden hızla girebiliyorlar.

İlgili Haberler

>> Telefonunuzu Günde Kaç Kez Şarj Ediyorsunuz? İşte İlginç Bir Araştırma