Twitch, Üyeleri Sitede Yaşanmasa Bile Şiddet Sebebiyle Banlayabilecek

Twitch sahte hesapları
Google News Abone Ol

Twitch yenilediği suiistimal politikası ile üyeleri site dışında karıştıkları olaylar sebebiyle de banlayacak. Böylece firma kişilerin sadece yayınlardaki hal ve durumlarına değil sosyal hayatlarındaki davranışlarına da bakacak.

Artık Twitch, kullanıcıları diğer kullanıcılara nerede olduğuna bakmaksızın şiddet uygulama durumunda banlayacak. Çevrim içi akış yayın platformu suiistimal politikasına bugün bir güncelleme getirdi. Sonuçta artık kullanıcılar konusunda karar alınırken olayın yaşandığı mecra önem taşımayacak. İnternet dışı ya da herhangi bir sosyal platformda yaşanması önemli olmayacak.

Yeni politika ile suiistimal iki kategoriye ayrılıyor. Birincisi Twitch içinde ve dışında gerçekleşen taciz için geçerli. İkincisi ise yalnızca Twitch dışındaki durumları inceliyor. İlk kategori zaten önceden de var olan kuralları içeriyor. Site içinde bir durum yaşandığında ilgili konuları Facebook’ta da olsa bunu halihazırda inceliyordu.

Ne var ki ikinci kategori oldukça ilginç. Yeni kurallara göre Twitch artık “Twitch topluluğunu tehlikeye atan ciddi istismar” durumlarında olay tamamen Twitch dışında da olsa platform kullanıcıya ceza verecek. Firma bu konuyu “ciddi saldırılar” tabiriyle tanımlıyor. Bunun anlamı şiddet içeren aşırılık olayları, inandırıcı kitlesel şiddet tehdidi, bilinen bir nefret grubuna üyelik, çocukların cinsel istismarı ve rıza dışı cinsel faaliyetlerini kapsıyor olması.

Mansur Yavaş Twitch

Twitch yeni politikayla üyeleri takip etmesi için taşeron bir hukuk firmasıyla anlaştı

Twitch üçüncü parti bir hukuk firmasından bu konuda yardım alacak. Şirket konu ile ilgili yazdığı blog yazısında bu karışık soruşturmalar için önemli zaman ve kaynak gerektiğini söyledi. Bununla birlikte Twitch dışındaki davranışlar için adımlar atmadan önce kanıtların paylaşımı için kolluk kuvvetlerine ve diğer hizmetlere daha fazla güveneceklerini bildirdi.

Firmanın bu hamlesi Aralıktaki taciz politikasını takip etti. Yaşanan değişiklikler arasında, cinsel taciz konusunda katı kurallar yer aldı. Bununla birlikte komedi bahanesiyle nefret içeriklerini teşvik etmek de yasaklar arasına girdi. 2020’nin yaz aylarında firma cinsel saldırı sebepli konular hakkında büyük sıkıntılar yaşadı. Özellikle kadın kullanıcılar sitenin kendilerini korumak için yetersiz olmasından şikayet etti. Hatta Twitch dışında da bu olayların yaşanması şikayetçi kullanıcıların bir başka sorunuydu. Bir yayıncı basına verdiği bilgilerde sitede yaşadığı cinsel saldırının 15 yaşına kadar dayandığını söyledi.

Diğer haberler:

>> Nvidia Gürültü Engelleme Özelliği RTX Olmayan Kartlarda Nasıl Açılır?

>> Twitter Türkiye Temsilcisi Atayacak Mı? Bomba İddialar Var

 


CEVAP VER