Bazı Android Uygulamaları Cihazınızı Kontrolden Çıkarabilir: Google Uyardı

Bazı Android uygulamaları

Bazı Android uygulamaları ile ilgili uzmanlar uyarılarda bulundu. Özellikle son dönemlerde kimi uygulamalar büyük tehlike saçıyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte göz atalım.

Akıllı telefon dünyası her geçen gün yeni gelişmelere sahne oluyor. Ancak bu gelişmeler her zaman için olumlu değerlendirilmiyor. Mesela Google Play Store içerisinde yer alan bazı uygulamaların kullanıcıların verilerini çaldığı ifade ediliyor.

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda Android içerisinde yer alan zararlı uygulamaların kullanıcıları fazlasıyla zor durumda bıraktığı görülüyor. Google Play Store içerisinde yer alan bazı zararlı uygulamalar cihazınızı ele geçirme potansiyeline sahip.

Bazı Android uygulamaları büyük zarar veriyor

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre bazı zararlı uygulamaların 50 binden fazla indirildiği ifade ediliyor. Uygulama mağazası içerisinde yer alan birçok zararlı yazılım sırf bu nedenden dolayı kaldırıldı. Google kesinlikle bu tür uygulamalar istemiyor.

Bazı Android uygulamaları

PDF okuyucu, döküman tarama ve kripto para uygulamaları zararlı yazılımların en fazla yer aldığı uygulamalar olarak biliniyor. Bu tür uygulamaların cihazınızdaki bütün verileri çalma ihtimali bile bulunuyor. Kötü amaçlı malware içeren bu tür Android uygulamaları büyük zararlara neden olabilir.

Google güvenlikte kalmanız için uyarıyor

Google tarafından geliştirilen Android her zaman için zararlı yazılımları algılayamıyor. Özellikle son dönemlerde zararlı yazılımlar güncel yazılımlar ile büyük bir uyum gösteriyor. Bu durum cihazlarda çok ciddi güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Android genellikle yeni güncellemeler ile birlikte bu tür açıkları kapatmaya gayret gösteriyor. Ancak her zaman için açıkları kapatmak mümkün olmuyor.

Android uygulamalarında yer alan zararlı yazılımlar nedeniyle cihazınızda istenilen her şey yapılabiliyor. Hatta banka mobil uygulamalarınıza bile erişmeleri mümkün. Fast PDF Scanner, Air Balloon Wallpaper, Colorful Messenger, Thug Photo Editor ve Anime Wallpaper gibi uygulamalar tehlikeli bulunduğu için Google Play Store içerisinden tamamen kaldırıldı.

İlgili Haberler:

>> Android 13 Güncellemesi Alacak Telefonlar Listesi Açıklandı!

>> Google Android 12 İçin İptal Kararı Verdi: Herkesi Şaşırttı