Uber Sürücüleri Kör Bir Müşteriyi 14 Kez Reddetti: Firma Ceza Ödeyecek

Uber konu hakkında sürücüleri tarafından sergilenen davranış yüzünden ceza almaması gerektiğini düşünüyor

Uber sürücüleri görme engelli müşteriyi 14 kez reddetti. Sonuçta firma sürücülerinin bu davranışı nedeniyle 1.1 milyon dolar ceza ödeyecek. 

.

San Francisco’nun Bay bölgesinde yaşayan Lisa Irving görme engelli biri. Hayatını sürdürmek için rehber bir köpek kullanmak durumunda. Engelli kadın 2018 yılında Uber’e karşı bir dava açtı. Kısacası kadının iddiası Uber sürücülerinin rehber köpeği ile yolculuk etmek istemesi sebebiyle sürekli kendini reddetmesiydi. Sonuçta Irving bu yüzden gece geç saatlerde mahsur kalmış. Ertesi gün ise kendisi işine gecikmiş. Hatta bu durum talihsiz kadının işten kovulmasına neden olmuş.

Irving iki kez de sürücülerin kendisine kötü davrandığını ve sözlü tacizde bulunduğunu da iddia etti. Kadın, Uber’e konu hakkında şikayetini iletmesine rağmen sürücülerin ayrımcı davranışlarına maruz kalmaya devam ettiğini söyledi. Irving’in avukatlarından biri konu hakkında açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yol paylaşımı devrimi tarafından özgürleştirilmesi gereken tüm Amerikalılar arasında görme engelliler bu haklardan en çok yararlanması gerekenlerdir. Ve fakat, büyük araç paylaşım hizmetleri geçmişteki bu konuyla ilgili davranışları kusurlu ve ayrımcıdır. Sonuç olarak, Engelli Amerikalılar Yasası uyarınca, bir rehber köpek kör birinin gidebileceği her yere gidebilmelidir.”

Uber konu hakkında sürücüleri tarafından sergilenen davranış yüzünden ceza almaması gerektiğini düşünüyor

Araç paylaşım firması da konu hakkında bir açıklama yayınladı ve davada aldığı cezaya karşı çıktığını bildirdi:

“Uber teknolojisinin, görme engelli kişilere yerini saptamasından ve yolculuklarına yardım etmesinden gururluyuz. Uber uygulamasını kullanan sürücülerin yolculara hizmet etmesi ve erişilebilirlik hakkında yasalara uyması gerekir. Bununla birlikte, sürücülere bu sorumluluk konusunda düzenli eğitimler veriyoruz. Kendini işlerine adamış ekibimiz her şikayeti inceler ve gerekli işlemi yapar.”

Dava ile ilgilenen hakem, ayrımcılık iddialarını inceleyen Uber personelinin “sürüş reddi için ayrımcı olmayan nedenler bulmak için sürücülere koçluk yapmak ve ayrımcılık şikayetlerine rağmen sürücüleri platformda tutmak” konusunda görevli olduğu belirtildi. Personeller bu konu hakkında sürücüleri koruma görevinde.

Engelli Amerikalılar Yasası, bu yasaya tabi olan ulaşım işletmelerinin rehber köpekleri olan kişileri taşımayı reddetmesini yasaklıyor. Konu ile ilgilenen hakim, Uber’in bu yasaya uymadığına hükmetti. Davanın sonucunda firmanın sürücüleri üzerinde sözleşmeye dayalı denetimi gerçekleştirmediğine kararı çıktı. Bununla birlikte, firmanın gerekli eğitimi vererek bu ayrımcılığı önleyememesi de cezanın bir başka gerekçesiydi.

Diğer haberler:

>> Citrix Dijital Bir İş Platformunda Olması Gereken Üç Şeyi Açıkladı

>> Red Hat Advanced Cluster Management For Kubernetes Yeni Versiyonuyla Daha İyi

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here