Unreal Engine 5 için Demo Yayınlandı: Oyun Boyutları Çok Büyüyecek!


Unreal Engine 5 için yayınlanan demonun dahi boyutu 100 GB! Kısacası bunun anlamı, oyun boyutlarının gelecekte çok daha inanılmaz boyutlara ulaşacağı. Konu ile ilgili detaylar haberimizde…

.

Yıllardır oyun boyutlarının ciddi biçimde yükselmeyi sürdürdüğü bir sır değil. Ne var ki gelecek nesillerde birkaç oyunun şu an sahip olduğumuz boyutları aşacağı ihtimali var. Unreal Engine 5 motoru şimdiki nesliyle oldukça popüler olan aracın gelecek nesildeki versiyonu olacak. Gelen haberler ise bu oyun motorunun 2022’nin başlarında piyasaya çıkacağı yönünde. Bununla birlikte geliştirme araçlarındaki nesil atlayışı biz oyuncular için sonuçlara sebep olacak. Özellikle depolama konusunda konsol oyuncuları başta olmak üzere sıkıntılı bir gelecek bizi bekliyor.

Oyun yükleme boyutları halihazırda oldukça büyümüş durumda. Ayrıca SSD depolamaya geçilmesiyle performans ciddi oranda artsa da boyut-maliyet oranında olumsuzluk meydana geldi. Şimdi ise Unreal Engine 5 ile yapılan demo yapım 100 GB boyutunda paylaşıldı. Valley of the Ancient isimli bu demo tek başına 100 GB boyutunda. Üstelik bu demoya 10GB boyutundaki oyun motoru da dahil değil.

PlayStation 5

 

Peki Unreal Engine 5 ile gerçekleşen boyut artışının sebebi nedir?

Yeni Unreal Engine 5 motoru önceki nesle göre çok ciddi bir gelişim anlamına gelecek. Yeni motor, milyonlarca poligondan oluşan yapıtları ve fotogrametri taramaları gibi içerikleri doğrudan içe aktarabiliyor. Gelecek nesil oyun motoru bununla birlikte çok sayıda önemli özelliği de yapımcıların emrine sunacak. Böylece gelecek oyun dalgalarında mütevazı SSDlerimizi zorlayacak içeriklerin ortaya çıkması muhtemel. Halihazırda bir kriz halinde olan depolama sorunu çözülmek bir yana çığ gibi büyüyecek.

Unreal Engine 5 ilk duyurulduğunda, bazı geliştiricilerle motor hakkındaki düşüncelerini açıkladı. Demo ile de ortaya çıktığı gibi yapımcılar bu konuda özellikle yükleme boyutları hakkındaki endişelerini belirtiyorlar. Nightdive Stüdyolarından bir geliştirici olan Stephen Kick, bu konuda şunları söyledi:

“Gördüğüm tek dezavantaj, oyunun yükleme boyutunu katlanarak artacak olması. Şimdiden 100 GB boyutunu aşan oyunlar gelecekte çok daha büyüyecek.”

 

Oyunlar günümüzde de çok güzel gözüküyor olsa da bu teknolojinin gelmesini durdurma şansımız yok. Burada top donanım firmalarına kalıyor. Oyuncuların şikayetleri artmadan bu oyunları depolamanın bir çözümü bulunmalı. Bakalım donanım tarafının bu gelişmelere cevabı ne olacak?

Diğer haberler:

>> Valve Oyun Konsolu Yapıyor Olabilir. Steam Oyunlarınızı Elde Oynayabilirsiniz

>> OnePlus Watch Cyberpunk 2077 Akıllı Saat Geliyor. İşte Tasarımı ve Özellikleri


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here