Volkswagen ırkçılık içeren Golf reklamını geri çekti

Volkswagen ırkçılık içeren Golf reklamını geri çekti

Google News Abone Ol

Alman otomobil devi bu sefer de ırkçılık ile dünyanın gündemine oturdu. Sosyal medya üzerinden yayınlanan bir gönderide Volkswagen ırkçılık yaptığını itiraf ederek özür diledi.

2015 yılında Volkswagen geçirdiği emisyon soruşturması ile tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmişti. ABD Çevre Koruma Müdürlüğü Volkswagen marka dizel araçlara fabrikada yapılan egzoz emisyon testlerinin yanıltıcı olduğunu duyurmuştu. Yayınlanan raporda Volkswagen dizel taşıtlara bir yazılım sayesinde emisyon değerlerini düşük göstermekle suçlanmıştı. Şirket ise bu konuda dürüst davranmadıklarını itiraf etmiş ve özür dilemişti. Volkswagen ırkçılık iddiaları karşısında da benzer bir politika izledi ve Instagram sayfasındaki gönderiyi kaldırarak, özür diledi.

Volkswagen Irkçılık

Yapılan açıklamada Golf markasının reklamına yönelik yapılan paylaşımın ırkçı ve aşağılayıcı olduğu ve paylaşımın nasıl yapıldığının araştırılacağı belirtildi. Volkswagen ırkçılık iddialarına konu gönderide park halinde duran sarı, parlak bir Golf marka taşıtın yanından siyahi biri geçiyor. O sırada büyük beyaz bir el bu kişiye bir fiske vurarak onu arkada duran “Petit Colon” isimli kafeye gönderiyor. Bu arada arka planda neşeli bir müzik ve bilgisayar oyunlarını andıran ses efektleri duyuluyor.

Volkswagen ırkçılık eleştirileri sonrasında üst düzey yetkilileri aracılığıyla özür diledi

Gönderiyi analiz edenler kafenin adı ile sömürge düzenine gönderme yapıldığını ifade ediyor. Ayrıca büyük beyaz el ise beyazların üstünlüğünü vurguluyor. Gönderi sonrası Volkswagen ırkçılık suçlamaları karşısında markanın satış ve pazarlama kurulu üyesi Juergen Stackmann ile çeşitlilik yönetimi başkanı Elke Heitmueller özür diledi. Yapılan yazılı açıklamada toplumun paylaşımdan dolayı duyduğu öfkenin anlaşılabildiği belirtildi. Ve videonun tüm saygın insanlara hakaret olduğu ifade edildi. Açıklamada Volkswagen kurumunun oynadığı role de atıfta bulunuldu. Şirketin tarihsel kökenlerinin farkında olunduğu belirtildi. Ve bu nedenle her türlü nefret söylemi ve ayrımcılığa karşı kararlı bir şekilde mücadele edildiği ifade edildi.

Bilindiği üzere Volkswagen Adolf Hitler’in talimatıyla kurulmuştu. Hitler ucuz, rahat ve Alman vatandaşlarının rahatlıkla alabileceği bir araba üretmek istiyordu. Bu amaçla da Wolfsurg’ta Avrupa’nın en büyük otomobil fabrikasını kurdu ve şirketin adına da “Halkın arabası” anlamına gelen Volkswagen adı konuldu. Nazi Almanyası ile adı geçen markalardan biri olması nedeniyle de kanımızca Volkswagen ırkçılık konusunda daha dikkatli hareket etmeliydi.

2021 Volkswagen Tiguan Böyle Gözükecek! İlginç bir tasarım…

Volkswagen adına açıklama yapan bir başka yetkilisi ise reklam kampanyalarını ajansların yürüttüğünü ifade etti. Hatanın nereden kaynaklandığının ise araştırılacağını söyledi.


CEVAP VER