WhatsApp Gizlilik Politikası Değişikliğini Erteledi

WhatsApp özellik

WhatsApp gizlilik politikası için yaptığı değişiklikleri duyurmasının ardından büyük tepki toplamıştı. Dev bilişim firması bu değişikliği şimdilik erteledi ve kullanıcılara bilgilendirmede bulunan bir açıklama yayınladı.

Tüm Dünya’da infiale yol açan WhatsApp’ın gizlilik politikası değişikliği, tepkiler üzerine üç ay süreyle ertelendi. Normalde 8 Şubat tarihinde başlayacak olan yeni politika artık Mayıs’a çekildi. Politika değişikliğinin kendisi hakkında firma henüz bir değişiklik yapmış değil. Değişiklik gerçekleştiğinde WhatsApp’ın topladığı çok detaylı bir kişisel bilgi pakedi Facebook ile paylaşılabilir hale gelecekti.

Firmadan konu ile ilgili gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Birçok insandan politika güncellemesi ile ilgili ne kadar çok kafa karışıklığı yaşandığı hakkında şeyler duyuyoruz. Bu konu hakkında endişeye sebep olan yanlış bilgilendirmeler olduğunu söylememiz gerek. Bu konu hakkında insanlara anlamaları için yardımcı olmak istiyoruz.”

2016’dan bu yana WhatsApp, telefon numarası başta olmak üzere bir miktar bilgiyi Facebook ile paylaşıyordu. Ancak sadece o yıla kadar etkin olan ve veri paylaşına izin vermemeyi mümkün kılan seçeneği işaretleyen şanslı kişilerden biri değilseniz. Yeni anlaşma da dahil WhatsApp, asla konuşmaları, görselleri ve ses dosyalarını dinleyeceğini belirten bir anlaşmayı kullanıcılara sunmadı ve bu bilgilerin şifrelenmiş biçimde korunduğunu tahhüt etti.

WhatsApp gizlilik politikası kullanıcılara detaylı açıklandı

Firma, yayınladığı blog yazısıyla kafa karışıklıklarına son vermeyi amaçladığı bir açıklama yayınladı. Fakat bu açıklamaların da tatmin etmediği şeyler de olduğunu söylemek gerek. Bu sebeple rakip firmalar olan Signal ve Telegram’a olan akış sürmekte. Facebook yöneticileri, Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri ve WhatsApp’ın bir numaralı ismi Will Charcart da dahil bu karışıklığı düzeltmek amacıyla Twitter üzerinden açıklamalarda bulundular ve bunun sinirli topluluğu bir nebze yatıştırdığını söylemek gerek. Facebook’un geçmişte kullanıcılara yaşattığı sorunlar nedeniyle WhatsApp’ın halihazırda olmayan para kazanma politikası yaratma çabaları insanların büyük tepkisini toplamış oldu. Özellikle insanların özel sohbetlerini ettiği bir sohbet uygulamasının böyle bir adım atmış olması uygulamayı kullanan geniş kitlelerde huzursuzluğa yol açtı.

Firma, bu üç aylık sürecin kullanıcılarla daha iyi bir iletişim kurulup bu yanlış anlaşılmanın çözülmesi için kullanılacağını açıkladı. Hassas bilgileri paylaşmadıklarını söyleyen firma, “Şimdi anlaşmayı kabul etmiş kullanıcıların da eylemlerini geri alıyoruz ve anlaşmayı tekrar kabul etmeden incelemelerini istiyoruz” açıklaması yapıldı. Hatırlatmak gerekirse, WhatsApp’ın Facebook ile paylaşacağı veriler “Şarj durumu, sinyal gücü, uygulama versiyonu, tarayıcı bilgileri, mobil ağ bağlantısı bilgisi (cep telefonu numarası, operatör ve ISP bilgisi), dil ve saat dilimi, IP adresi, cihazdaki işlemlerin bilgisi, tanımlayıcılar (aynı cihaza ve hesaba bağlı diğer Facebook’a ait uygulamalar hakkında tanımlamalar da dahil).” şeklindeydi.

İlgili haberler

>> WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesi Yeni Hali ile Şok Etti!

>> WhatsApp Türkiye Açıklaması Yaptı Yer Yerinden Oynadı: WhatsApp Türkiye Hakkında Ne Dedi?