Elektronik Seçim Sistemi Geliyor: Sosyal Medya Gündemine Bomba Gibi Düştü

Elektronik seçim sistemi

Elektronik seçim sistemi sosyal medya sistemine bomba gibi düştü. Özellikle son dönemlerde bu tür konuların bahsi çok açılıyordu. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de bildiğiniz üzere zarflı oy sistemi tercih ediliyor. Bu sistem ile birlikte oy kullanmaya gittiğinizde seçtiğiniz siyasi partinin ambleminin altına mühür vurarak işlemi tamamlıyorsunuz. Hemen ardından mühürlü oy pusulasını sandığın içine atıp oy kullanma işlemini başarıyla bitirmiş oluyorsunuz.

Konuyla ilgili yeni bir teklif ortaya atıldı. Zarfla kullanılan oy sisteminin değişerek elektronik oy yöntemine geçilmesi amaçlanıyor. Konuyla ilgili hükümet çalışmalara devam ediyor. Bu sistemin diğerine göre çok daha kolay ve güvenli olacağı ifade ediliyor.

Elektronik seçim sistemi toplumu ikiye böldü

Bu yeni oy sistemi ile birlikte sosyal medyada çok ciddi tartışmalar başladı. Dijital seçimin yapılmasını bazı vatandaşlar son derece doğru ve güvenli buluyor. Bazıları ise bunun büyük hilelere yol açacağını düşünüyor. İşte tam da bu nedenle kararın toplumu 2’ye ayırdığını söylemek mümkün.

Elektronik seçim sistemi

elektronik seçim hakkında henüz pek netlik yok. Ancak birçok ülkede kullanıldığını söylemek mümkün. Mesela Rusya yine bu sistemlerin kullanıldığı ülkelerden bir tanesi. Hatta geçtiğimiz haftalarda Rusya’da seçimler elektronik sistemler üzerinden yapılıyor. Bu durum elbette bazı hilelere neden olabiliyor. İşte karşı çıkılan nokta da tam olarak burası.

Yeni sistem hükümet tarafından benimseniyor

Bu yeni elektronik sisteme karşı çıkılmasının en büyük nedeni ise güvenlik ile alakalı. Birçok kişi güvenliğin tehlikeye girmesinden endişe ediyor. Özellikle de hacker saldırıları gerçekleşebilir. Bu durumda yanıltıcı sonuçlar çıkma ihtimali son derece yüksek.

Bu sisteme destek verenler ise daha çok iki farklı nedenden dolayı destek sunuyor. Bunlardan ilki zamanın ruhunu desteklemek. Her şeyin dijital hale geldiği şu son dönemlerde buna daha fazla ihtiyaç olduğu ifade ediliyor. Ayrıca pandemi korkusu bir diğer sebep. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> TL’nin Değer Kaybı Elektronik Ürün Fiyatlarına Nasıl Etki Ediyor

>> Şaşırtan Dolar Tahmini Gündeme Oturdu: Elektronik Cihaz Fiyatları Düşecek Mi?