Whatsapp sözleri gerçek mi değil mi araştırıyor!

Whatsapp sözleri gerçek mi değil mi araştırıyor!

WhatsApp sessize al
Google News Abone Ol

WhatsApp sözleri hızlı bir şekilde kontrol ederek yanlış bilgilerin kontrol ve ayırt edilmesini sağlayan yeni bir özelliği denediğini duyurdu. 

Bugünden itibaren, beş veya daha fazla kişiden oluşan bir zincirden iletilen WhatsApp sözleri yanında bir büyüteç simgesi görünmeye başlayacak. Buna dokunulduğunda, iletinin içeriği çevrimiçi olarak aranacak. Bu arama sayesinde WhatsApp kullanıcısı gelen mesajın bir  komplo teorisimi veya doğru bir bilgi mi olduğunu teyit edebilecek.

WhatsApp tarafından yayınlanan özelliğin ekran görüntüsünde “taze kaynamış sarımsak suyu içmek COVID-19’u iyileştiriri” iddia eden bir WhatsApp sözleri örneği kullanıyor. Bir web araması, bu iddiayı yanlış olarak işaretleyen bir web sitesi getiriyor. Geçtiğimiz dönemde CNN tarafından yapılan haberde tıbbi yanlış bilgilendirmenin Facebook’a ait mesajlaşma hizmetinde bir sorun haline geldiğini bildirmişti.

WhatsApp Sözleri Akıbeti Belli Olacak

Yeni arama özelliği ile WhatsApp, şirketlere ortak komplo teorileri için mesajları proaktif olarak taramak yerine kullanıcılara bilgileri kontrol etme olanağı veriyor. WhatsApp, bir kullanıcının aramayı seçtiği herhangi bir iletinin “WhatsApp iletiyi görmeden” doğrudan tarayıcılarına gönderildiğini söylüyor.

Bu, WhatsApp’ın yanlış bilginin platformuna yayılmasını engellemek ve durdurmak için sunduğu en son özelliklerden bir tanesi. Firma Nisan ayında viral mesajların iletilmesine yeni sınırlar getirmişti. Değişikliklerden sonra, viral mesajların çoklu gönderimine sınırlar koyulmuştu. Daha sonra açıklama yapan WhatsApp bu yeni tedbirin viral mesajların yayılmasını yüzde 70 oranında azalttığını söyledi. Ancak bu mesajlardan kaç tanesinin yanlış bilgi içerdiğini bilmek imkansız. İşte bu yeni özellik sayesinde WhatsApp sözleri artık doğrulu teyit edilebilir hale geldi.WhatsApp sözleri

Yeni arama özelliği şu anda Brezilya, İtalya, İrlanda, Meksika, İspanya, İngiltere ve ABD’de iOS, Android ve Web’de kullanıma sunuluyor. BU özelliğin Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz bilinmiyor. Firmadan açıklama yapıldığında sizlere yine buradan paylaşımda bulunacağız.

Türkiye’de yeni yürürlüğe giren sosyal medya yasası konusunda WhatsApp’ın nasıl tavır alacağı da merak konusu. Çünkü paylaşımlar kişiler arasında yayıldığı için sadece grupları ilgilendiriyor. WhatsApp grupları içerisinde yazılan mesajları sadece ilgili kullanıcılar görebiliyor. BU konuda yakın süre içerisinde netliğe kavuşur. Çünkü sosyal medya yasasının işlemesi için bir süre daha zaman gerekiyor.

İlgili Haberler

>> WhatsApp Çoklu Cihaz Desteği Ufukta Göründü! 


CEVAP VER