WhatsApp Sözleşmesinin Bilinmeyenleri Neler? İşte Önemli Açıklamalar

WhatsApp Sözleşmesinin Bilinmeyenleri Neler? İşte Önemli Açıklamalar

Facebook komplo teorileri
Google News Abone Ol

WhatsApp sözleşmesinin bilinmeyenleri ilk defa ortaya çıkmaya başladı. Peki Facebook şirketinin aslında bize söylemediği daha başka neler var?

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından bir tanesiyken aniden gözden düşen WhatsApp, hayal kırıklığı yarattı. Bildiğiniz üzere bu uygulama Facebook şirketi tarafından kontrol ediliyor. Uygulamanın neden olacağı güvenlik hataları ise büyük bir tepkiye neden oldu.

Şirket kişisel verilerinizi alarak kendisi için reklam politikası oluşturabilecek. Ancak Prof Hukuk Bürosu İletişim ve Medya Danışmanı Barış Karaoğlan, olayın çok daha farklı bir yönünü ortaya çıkardı. Buna göre aslında şirket tahmin edilenden daha fazlasını bizlerden alabilir.

WhatsApp sözleşmesinin bilinmeyenleri büyük hasara yol açabilir

Dünyanın en büyük uygulamalarından bir tanesi olarak bilinen WhatsApp, gayet yüksek bir kullanıcı sayısına sahipti. Fakat Facebook buradan yeteri kadar veri alamadığı için oyunu kurallarına göre oynamak zorunda kaldı. İşin aslına bakacak olursanız 2016 yılından beridir firma çok ciddi bir veri kullanımı yapıyor.

WhatsApp sözleşmesinin bilinmeyenleri

Avrupa ve Dünya hükümetleri tarafından şirkete cezalar verilmesi nedeniyle önemli kararlar alındı. Buna göre WhatsApp üzerinden veriler alınmadan önce kullanıcılar bilgilendirilecekti. Şirket bunu bir sözleşme ile çözmeyi istedi. WhatsApp sözleşmesinin bilinmeyenleri işte bu noktada başladı. WhatsApp uygulamasının her türlü bilgi ve istatistiği paylaşabileceği söyleniyor.

WhatsApp sözleşmesinde hiçbir sınır yok

Normal şartlarda herhangi bir sözleşme hazırlandığında belirli bir sınır bulunur. Bu sınırlar çerçevesinde hem uygulamayı kullanan kişiler hem de şirket bazı önlemler alır. Fakat bu sözleşmede her şeyin ucu açık bırakılmıştı. Facebook, istediği herkezden çok yüksek miktarlarda veri çekebilecek.

Sözleşme firmanın oldukça yüksek miktarda veri elde etmesini kolaylaştırıyor. Hatırlayacağınız üzere ABD başkanlık seçimleri bu tür veri kayıpları nedeniyle Donald Trump lehine dönmüştü. WhatsApp sözleşmesinin bilinmeyenleri başkanlık seçimlerini etkileyecek kadar herşeyi değiştirebiliyor. Bu nedenle tahmin edilenden daha büyük bir etkiye sahip.

Peki sizce WhatsApp ile ilgili alınan bu kararlar doğru mu? Uygulamaya alternatif olarak ne kullanmayı düşünüyorsunuz?

İlgili haberler:

>> WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesi Yeni Hali ile Şok Etti!

>> WhatsApp vs Telegram vs Signal: Hangisini Kullanmak Daha Avantajlı!


CEVAP VER