WhatsApp Yeni Güvenlik Önlemi Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Koruma Sağlayacak

WhatsApp Web

WhatsApp yeni güvenlik önlemi ile birlikte kullanıcılarını güven altına almayı amaçlıyor. Özellikle son dönemlerde yapılan çalışmalarda bu konuda büyük bir gayret gösterdiği görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Anlık çevrimiçi mesajlaşma uygulamaları güvenlik konusunda diğerlerine göre çok daha hassas olmak zorunda. Aksi halde kullanıcıların verileri büyük oranda tehlike altında olabilir. Bugüne kadar sürekli olarak veri güvenliği konusunda topa tutulan WhatsApp ve Facebook için bu son şansları diyebiliriz.

Özellikle WhatsApp veri güvenliği konusunda çok sert eleştirilerle karşı karşıya kalıyor. Şirketin uçtan uca şifreleme yöntemlerini en güvenilir sistemler olarak görmesi ne yazık ki kullanıcıların endişelerini gidermiyor. Mesela bulut depolama sistemlerinin güvenliği tartışma konularından bir tanesiydi.

WhatsApp yeni güvenlik önlemi bakın neler getirecek?

Facebook tarafından geliştirilme süreci devam eden WhatsApp platformu mesajları bulut sonucuda topluyor. Böylece size ait olan tüm veriler bu sunucularda yer alabiliyor. Attığınız mesajları kayıt altına alan bulut depolama sistemleri önceki mesajların yüklenmesini sağlıyor. Ancak bilgisayar korsanları bu mesajlara ulaşırsa kullanıcılar fazlasıyla zor durumda kalabilir.

WhatsApp yeni güvenlik önlemi

WhatsApp kullanıcıları eğer Android tarafında ise Google drive depolama yapıyor. Eğer kullandıkları işletim sistemi iOS olursa bu defa iCloud yedekleme yapıyor. Ayrıca bu yedeklemelerde hiçbir şekilde şifre yer almıyor. WhatsApp platformunun en büyük açıklarından birisinin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılıyor

WhatsApp tarafından yapılan açıklamalara göre bulut depolama sistemlerinde şifreleme kullanılacak. Ayrıca 64 haneli kurtarma anahtarı verilecek. Böylece WhatsApp platformu iki büyük güvenlik önlemi sunuyor. Burada önemli bir hatırlatma yapmamız gerekiyor.

WhatsApp tarafından size verilecek olan 64 haneli kurtarma anahtarını kaybederseniz sistem kalıcı olarak kapanıyor. Böylece WhatsApp erişiminiz imkansız hale geliyor. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka kurtarma anahtarınızı güvenli bir yerde saklamanız gerekiyor. Peki sizce WhatsApp yeni güvenlik önlemi kullanıcıları gerçekten de koruyabilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp Çoklu Cihaz Desteği Sonunda Geldi: Android ve iOS Kullanıcıları Deneyebilir

>> WhatsApp Web Masaüstü Uygulamaları Çoklu Cihaz Desteğine Kavuşuyor