Windows 10 Arayüz Değişimi Sistem Simgeleriyle Sürüyor

Windows 10 arayüz gençleştirmesi bu yıl boyunca sürecek

Bu yıl içinde peyderpey ilerleyen Windows 10 arayüz değişimi yeni bir adımla devam ediyor. Bununla birlikte, daha büyük değişiklikler de yılın ilerleyen günlerinde olacak.

Microsoft Windows 10’un görünümünü adım adım gençleştiriyor. Sıradaki adım ise sistem simgelerindeki değişim. Popüler işletim sisteminin yeni ön izleme sürümünde bu yeni simgeler ortaya çıktı. Kısacası, bu yenilik “Microsoft Akıcı Tasarım” adını taşıyor.

Yeni ikonlar daha köşesiz ve basit imgelerden oluşuyor. Bunun yanında yeni bir font oluşturuldu. Bunun ismi de “Segoe Fluent Icons”. Ayrıca, yeni görev çubuğu pencere yöneticisinde de yeni simgeler karşımızda olacak. Bu küçük görsel değişim dahi Windows’un tasarımında büyük bir etki yaratmayı başarıyor.

Bu Windows’un sıradaki güncellemesinin küçük bir parçası. Ancak, bu büyük bir tasarım değişikliğinin bir parçası. Microsoft, geçen yıl Windows 10 simgelerinin bazılarını yeniden renkli hale getirdi. Bunun yanında “Başlat” menüsünde de değişiklikler oldu. Bu yenilikler işletim sisteminde küçük ama daha modern bir görünüm sağladı.

Windows 10 arayüz gençleştirmesi bu yıl boyunca sürecek

Microsoft’un gerçekleştirme amacında olduğu büyük görsel güncelleme “Sun Valley” yani “Güneş Vadisi” ismine sahip. Bu güncelleme silsilesi tamamlandığında daha genç bir Windows 10 karşımızda olacak. Verilen bilgiler ışığında Windows arayüzünün bu güncelleme sonunda ciddi anlamda değişeceğini öngörüyoruz. Yıl içinde Windows birçok değişikliğe gidecek.

Başlat menüsü, dosya yöneticisi, yerel uygulamalar bu arayüz yenilemesinde büyük oranda değişecek. En basit butonlarda, kaydırılan tuşlarda bile bazı değişiklikler yolda. Sonuçta Windows aradan geçen yıllarda kaybettiği çekiciliği yeniden kazanacak. Üstelik Windows 95’ten beri süregelen bazı çağdışı imgeler de değişecek.

Daha önce haberini yaptığımız gibi Microsoft şu an Windows’un daha basit bir versiyonu olacak Windows 10X üzerinde çalışıyor. Bu yepyeni işletim sistemi Chromebook gibi tarayıcı odaklı bir deneyim hedefinde. Sanıyoruz ki Windows için planlanan arayüz güncellemesi bu iki işletim sistemi arasında tutarlı bir tasarım uyumu sağlayacak.

Yeni işletim sisteminde ise yeni bir Başlat menüsü ve bildirim merkezi yer alıyor. Kullanım açısından bu işletim sistemi orijinaline oranla çok fazla yenilik getiriyor. Kısacası Windows 10X çok daha basit ve odaklanmış bir işletim sistemi.

Diğer haberler:

>> Kadir Şener, Microsoft Global Kurumsal Teknoloji Strateji Direktörü oldu

>> Windows 10 Güncellemeleri Artık Sorunsuz Olacak