Windows 10 Desteği Bir Gün Sona Erecek ve O Tarih Açıklandı

Windows 10 için desteği bitirmeyi planlayan Microsoft bize nasıl bir sürpriz hazırlıyor?

Windows 10 desteği sona erecek ve bu işletim sisteminin çıkışından 10 sene sonrasında olacak. Artık Microsoft’un yeni bir Windows tanıtması beklenirken kullandığımız Windows 10’un emeklilik tarihi de ortaya çıktı. 

.

Microsoft, Windows 10’a olan desteği 14 Ekim 2025 tarihinde sonlandıracak. Bu da işletim sisteminin tanıtımından sonra yaklaşık 10 yıl boyunca bizimle olacağı anlamına geliyor. Kısacası Microsoft bir süredir hayatımızda olan işletim sisteminin mazi olacağını açıkladı. Bu bilgi firmanın güncelleme takviminde yer alan bir ipucuyla ortaya çıktı. Bu da Windows 10’un hayatımızdan ayrılacağına dair ilk resmi ipucunu bize vermiş oldu.

Microsoft’un işletim sistemine olan desteğin biteceği bilgisini ne zaman eklediğini bilmiyoruz. Lakin, dolaşan bilgilere göre daha önce Windows 10’un desteğinin sonlanacağı bilgisi sitede yer almıyordu. Bunun yerine Windows sürümlerine olan desteğin sonlanma tarihleri vardı. Böylece bu da Windows 11 beklentilerinin ayyuka çıktığı süreçte önemli bir ipucu olarak karşımıza çıkıyor.

 

Tabii ki Microsoft bundan önce de son derece ciddi ipuçları verdi. Ne var ki Windows 10’un bir şekilde hayatımızda olacağına dair önceki açıklamalar temkinli olmamıza sebep oluyordu. Şimdi ise resmi sitedeki bu bilgi Windows 11’in büyük ihtimalle yakında karşımıza çıkacağına dair kuşkuları büyük ölçüde azalttı. Bildiğiniz üzere Microsoft kısa süre içinde “yeni nesil” Windows hakkında açıklama yapacağı bir etkinlik planlıyor.

Windows 10 için desteği bitirmeyi planlayan Microsoft bize nasıl bir sürpriz hazırlıyor?

24 Haziran’da gerçekleşecek ve Windows’un geleceği hakkında olacağını bildiğimiz etkinlik bölge saatiyle 11’de başlayacak. Firma’nın ciddi anlamda 11 sayısına vurgu yapmayı sürdürmesi tesadüf ihtimalini gittikçe düşürüyor. Bununla birlikte firma gönderdiği davetiyede 11 siluetini andıran imgelere yer verdi. Ayrıca, firma yetkilileri yaptıkları açıklamada “Yeni nesil Windows” ifadesine sık sık yer verdi. Ancak Windows 10 için de beklenen büyük güncellemeler Windows 11 konusunda temkinli olmaya sebep oluyordu. Son olarak, Microsoft daha önceki Windows açılış seslerini tam 11 dakika olacak şekilde uzattığı bir video da paylaşmıştı.

Microsoft Store ile bir yazılım sistemi de kurmayı amaçlıyor

Peki yeni bir Windows tanıtılırsa bu işletim sistemi hakkındaki beklentilerimiz neler olacak? İlk olarak yeni Windows’un görünüş olarak yepyeni olacağını düşünüyoruz. Ayrıca artık çok sayıda oyunun da yer aldığı mağazanın ciddi gelişim göstermesi beklentimiz var.

Aslında Windows 10 ilk çıkışında son büyük işletim sistemi değişikliği olma amacındaydı. Microsoft bunun yerine birkaç yılda bir işletim sistemini güncellemeyi planlıyordu. Üstelik bunu yaptılar da. Her sene işletim sistemine birçok yeni özellik getiren güncellemeleri gördük. Ancak belli ki bu güncellemeler hızla değişen teknolojiye ayak uydurmak için yetersiz kaldı…

Diğer haberler:

>> Microsoft, Windows 11 Hakkında Bir İpucu mu Paylaştı?

>> Linux İşletim Sistemi Hakkında Bilinmeyenler, Nedir ve Ne İçin Kullanılır

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here