Windows 11 AMD Ryzen işlemcili bilgisayarları yavaşlatıyor: İşte nedeni!

Windows 11 Android Uygulamalarına Ne Zaman İzin Verecek? İşte O Tarih!

Windows 11 güncellemesi ile birlikte AMD Ryzen işlemcili bilgisayarlarda önemli derecede yavaşlıklar olduğu saptandı. İşte tüm detaylar.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Windows 11 sürümü tanıtıldı. Yeni özelliklere kavuşan Windows, benzersiz biz görünüme de sahip. Haliyle çoğu kullanıcı Windows’un 11 sürümünü yüklemeye başladı. Her ne kadar bazı konularda olumlu sonuçlar ile karşımıza çıkan bir sürüm olsa da AMD işlemcili modeller için performans kaybı gündeme geldi. Geçtiğimiz haftalarda Windows 11 sürümünün performans anlamında Windows 10’dan daha optimize olacağı vadedilmişti. Fakat en azından AMD işlemciler için beklendiği gibi olmadı. AMD işlemcisi kullanılan bilgisayarlarda Windows 11 sürümünde önemli bir performans düşüşü gözlendi. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Windows 11 AMD işlemcili bilgisayarları yavaşlatıyor: İşte deneni!

Windows 11 sürümünü kullanan AMD işlemcili bilgisayarlarda önemli derecede performans düşüşü gözlendi. Eğer AMD işlemcisi kullanıyorsanız ve Windows 11 sürümüne güncellemediyseniz karanınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Windows 11 AMD

Ortaya çıkan belgeleri incelediğimizde AMD Ryzen işlemcileri kullanan modellerde %15’e varan performans düşüşleri gözlendi. L3 önbellek gecikmesinin üç katına çıkasından dolayı yaşanan %3 veya %5’lik performans düşüşünün yanı sıra, e-spor kategorisinde bu performans düşüşünü değerlendirdiğimizde ise %15’e varan bir performans kaybından söz edebiliriz.

Windows 11 kullanan AMD Ryzen işlemcili bilgisayarlarda gözlenen bir diğer sorun ise, tercih edilen çekirdek teknolojisinde sorun yaşanması. İş parçacıklarının en hızlı çekirdeğe ulaşmasında sorun yaşanan bu özellik, hala Ryzen kullanıcıları için çözülmemiş durumda. Hem e-spor alanında yaşanan performans kaybı sorunlarından dolayı hem de tercih edilen çekirdek konusunda yaşanan sorunlardan dolayı, Ryzen kullanıcıları Windows 10 sürümünü tercih etmeye başladı.

Fakat buna benzer sorunların yakın zamanda çözüleceğine dair açıklamalar mevcut. Söz konusu sorunun çözülmesi için AMD, Microsoft ekibi ile birlikte çalışıyor. Böylelikle önümüzdeki haftalarda buna benzer optimizasyon sorunlarının aşılacağı düşünülüyo­r. Ayrıca bu sorunların bu ay sonuna  kadar yayınlanaca­k olan iki farklı güncelleme ile çözülmesi bekleniyo­r. Önümüzdeki günlerde bu güncellemelerin ne zaman yayınlanacağına dair ayrıntılar paylaşılacaktır. Beklemede kalın.

İlgili Haberler

>> Microsoft Office 2021 Yakında Kullanıcılarla Buluşacak: Yeni Özellikler Bomba Gibi

>> Windows 11 Tıkla İndir: Yeni Windows Güncellemesi Yayınlandı