Windows 98 Güncelleme Aldı: Kulağa Şaka Gibi Geliyor

Microsoft Windows 11

Windows 98 güncelleme olarak tarihe adını yazdı. Bu Windows işletim sistemi dünyanın en eski işletim sistemlerinden bir tanesi olarak biliniyordu.

Yaklaşık olarak 20 yıldan uzun bir süredir güncelleme almayan Windows 98 yeni bir başarıya imza attı. Bu başarının en önemli nedeni ise uzay araçları sayesinde oldu. Avrupa Uzay Ajansı 19 yıl önce Mars’a su aramak için bir robot göndermişti. Bu robot Windows 98 işletim sistemini kullanıyordu.

Genellikle uzay araçları eski işletim sistemlerini kullanıyor. Böylece herhangi bir problem çıkması durumunda hızlı bir şekilde onarım süreci gerçekleşiyor. Ayrıca eski işletim sistemleri diğerlerine oranla çok daha dayanıklı. Bu nedenlerden dolayı uzay araçlarında genelde eski işletim sistemlerinin kullanıldığını görüyoruz.

Windows 98 güncelleme kazandı

Avrupa Uzay Ajansı Windows 98 ile ilgili yapılan güncellemenin baş mimarı oldu. Mars Express görevi ile birlikte uzay aracı büyük bir çalışma yürütüyordu. Mars’a giden robot su aramalarında büyük oranda başarılı oldu. Bu başarısının sırrı ise dayanıklı bir işletim sistemi kullanmasından geçiyor.

Windows 98 güncelleme

Avrupa Uzay Ajansı tarafından gönderilen robot düşük frekanslı radyo dalgalarını Mars yüzeyine gönderiyor. Böylece buz, toprak, kaya ve su gibi birçok madde katmanları tespit edilebiliyor. Mars yüzeyinin altındaki yapıyı kilometrelerce detayla haritalandırabiliyor. İşte bu robotun kullandığı Windows 98 işletim sistemi güncellendi.

Uzay araçlarında düşük işletim sistemleri kullanılıyor

Bütün uzay araçlarında ve robotlarında Windows 98 gibi düşük işletim sistemleri tercih ediliyor. Ayrıca pentium 90 işlemci gibi son derece düşük işlemcilere yer veriliyor. Böylece uzayda herhangi bir arızanın önü tamamen kapatılmış oluyor. Uzay ajansları aksaklık istemiyor. Windows 98 güncelleme işlemleri ortaya çıkabilecek aksaklıkları kapatıyor.

Windows 98 güncelleme

Mars ve Ay yüzeyinde yapılacak keşiflere ön ayak olacak bu tür uzay araçları büyük bir potansiyel taşıyor. Mars’ın sınırlarını keşfetmek kolay olmayacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Ücretsiz İşletim Sistemleri Sizi Masraftan Kurtarabilir: Windows Alternatifleri

>> Microsoft Windows Açıklaması Kafaları Fena Karıştırdı